kipitus tupes pärast vahekorda 28.09.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Arst diagnoosis mul bakteriaalse vaginoos, raviks määras dalacin vaginal ovule küünlad (pakis 3 tk). Nende kasutamise järel kadusid vaevused. Igaks juhuks kirjutas retsepti ka tupeseene vastu, juhuks kui peaks tekkima pärast dalacin vaginal ovule kasutamist tupeseenele omased vaevused. Koheselt neid vaevuseid ei tekkinud, kuid umbes viis päeva hiljem tekkis tupes sügelus, mistõttu otsustasin retsepti kasutada ja ostsin apteegist canifug cremolum 200 vaginaalsuposiidid (3tk pakis). Sügelus kestis veel 4 päeva, samal ajal kui kasutasin vaginaalsuposiite. Kuid seejärel siiski kadus ning õhtul olin partneriga (juba 2 a sama partner, tal kaebusi ei esine) vahekorras, mis osutus veidi valulikuks ja tegin endale vist viga (järgmisel päeval esines tupes kipitus). Sel päeval/õhtul valulikkuse tõttu vahekorras ei olnud, kuid järgmise päeva hommikul mul enam vaevuseid tunda ei olnud. Seetõttu ei takistanud hommikul miski vahekorda, kuid pärast vahekorda tekkis tohutu kipitus tupes, mis leevenes umbes tunni aja pärast, kuid tupp siiski hell. Ka urineerimine on valus ja kipitab. Millest selline kipitus võis tekkida? Kas tõenäoliselt oli tupp pärast tupeseent tundlik ja vahekorras (ilma kondoomita, kasutan antibeebipille) sai hõõrduda? Kas on mingit salvi selle kipituse leevendamiseks? Kas on oht, et ka järgmise vahekorra ajal tekib kipitus (nyyd vähemalt 4 päeva vahekorras siiski ei ole, sest hakkab menstruatsioon)? Kasutan Carefree intiimpesugeeli iga päev 1x, kas peaksin selle vahetama millegi muu vastu ja kas ka partner peaks mingit apteegis müüdavat pesugeeli kasutama tavalise dušigeeli asemel? Kas olen üldse tupeseene välja ravinud (võib-olla sellest on tingitud kipitus, kuigi sügelust enam ei ole)? Kas on mõtet arsti juurde minna, kui kipitus peaks täielikult taanduma?

K. 21 a

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud K.!
Antibeebipillide kasutajatel (ja teiste pikaaegsete ravimite) on sagedasem kõrvaltoime tupeseene ägenemine.
Tupeseen on 21. sajandi elustiiliga seotud probleem. Olulisim on toimetulek. Alati ei ole vaja naistearsti küllastada, sest kaebused on mööduvad. Kaebused ägenevad peale vahekorda, peale menstruatsioonitaolist vereeritust(antibeebipillide tarvitajatel), peale (mõnede)kondoomide, leeliseliste pesuvahendite jm. kasutamist.
Soovitused:
-ostke apteegi käsimüügist Klotrimasool kreem, kasutage seda kaebuste esinemisel ja kaebuste ennetamisel; kui partneril tekivad kaebused, siis saab ka tema kasutada
-kasutage apteegi intiimpesugeele
-ka meestele on olemas intiimpesugeel meestele Apollo (parim kink saabuvaks isadepäevaks jm-ks)
-ärge tarvitage tupetampoone, pesukaitseid vaid veritsuse ajal
-märkige kalendrisse 7-tabletivaba päeva, jätke meelde kuu ja aasta, kui alustasite antibeebipillide tarvitamist
-ostke pesukaitsed www.looduspere.ee poest, looduslikud
-kasutage toiduks eesti biojogurteid (ka looduslikuks raviks)
-ägenemise ajal on soovitav puuvillane pesu
-vahetage aluspükse iga päev
-ärge kasutage stringe
-1x 2 aasta jooksul kontrollige oma perearstil kliinilise vere ja veresuhkru analüüs
-1 -2 x aastas kontrollige hambad hambaarstil
-ärge suitsetage
-tõstke oma immuunsust õige toitumise, kehakultuuri, stressivaba elu abil
G.Litter, naistearst.ee, hetkel Maarjamäelt