menses pärast puhastust 13.08.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Juuli alguses puhastati peetunud rasedus (esimene rasedus, umbes 10. nädal, viimane menses 21.04, tsükkel 31p). Eemaldati normaalne raseduskude. Raseduse ajal oli hCG normis, progesteroon väga madal (alguses 18, duphastoni abil veidi tõusis). Kuna olen antibiootikutele ülitundlik otsustati põletikuvastast profülaktilist ravi pärast puhastust mitte teha. 5 päeva pärast puhastust oli CRV 8 ja hemoglobiin 140.

Nüüd, pea 6 nädalat hiljem, ei ole menses alanud. Tundub, et voolus on tavalisest veidi tugevam ja tumedam.

Mida see võib tähendada? Millal oleks pidanud menses tulema (haiglas arvas õde, et 2 nädalaga) ja kui kaua ma seega veel võin rahulik olla? Kas mul on põhjust tervise pärast muretseda? Ma olen järgmise günekoloogi aja kinni pannud septembri lõpuks (et teha uue raseduse planeerimiseks hormonaal- ja kromosoomanalüüsid), kas peaks enne minema?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Millisel kuupäeval oli emaka õõne puhastus? See kuupäev on oluline, kirjutage kalendrisse.
Jääb arusaamatuks, miks oli vajalik teostada (kalleid ja ka mõttetuid?) hormoonuuringuid enne 12. nädalat? Kas põete mingeid (raskeid) haigusi? Kas teil on olnud probleemseid rasedusi? Kas olete tugevalt ülekaaluline? Kas tarvitate mingeid retseptiravimeid? jpm.
Kaasjal "profülaktilist" ravi ei tehtagi, vähemalt arenenud riikides. Küll aga tehti nii nõuka ajal.
Reeglina peaks saabuma menstruatsioon 4-6 nädala pärast puhastust.
Kui kaebusi ei ole, siis eriti ei peaks muretsema.
Uskumatu on see, ...et "teha uue raseduse planeerimiseks hormonaal- ja kromosoomanalüüsid"? Siis millised, miks, millisel arstlikul ja meditsiinilisel näidustusel?

Soovitused:
-kirjutage üles emaka õõne puhastuse kuupäev
-kui 6 nädalat on möödas ja menstruatsioon ei ole tulnud, siis tehke hommikusest uriinist rasedustest; kui see on negatiivne, siis võib ravimitega toetada munasarjade tööd, sest abort on munasarjade tööle šokk
-kasutage intiimhügieeniks 2x ööpäevas apteegi intiimpesugeeli Lactacyd
-jälgige kaebusi: ohtlikud on palavik üle 38,5, günekoloogiline verejooks-see on 1 side või 1 tampoon tunnis, 3 või enama tunni jooksul, ravile allumatu alakõhuvalu
-vajate pooleks aastaks rasedusest hoidumiseks antibeebipille, mis on ka raviks, mingeid hormoon - kromoisoomuuringuid te tõenäoliselt ei vaja
-hoidke normkaalu, tegelge kehakultuuriga, kasvõi vesivõimlemisega, külastage 2x aastas hambaarsti, 1x 2 aasta jooksul perearsti
-säilitage positiivsus, unustage katkemise probleem, elage edasi tervete eluviisidega, tekitage positiivsust oma elus
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt