Kas varajane kliimaks? 23.07.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 41a.,vabaabielus elav naine.Tütar on juba täiskasvanud.Ei kasuta rasestumisvastaseid vahendeid ja rase ei ole.Asi selles,et juba kolme kuu vältel on olnud minu menses ebakorrapärane,küll algab varem nädal aega küll hakkab hiljem mitu nädalat ja määrimine kestab kuni 8 päeva,vahest kauemgi.Olen labiilse närvisüsteemiga ja muretsed asjade üle liiga palju,kasutan kerget antidepressanti.Sam,uiti on minu kehakaal tõusuteel ja ei suuda enam vaos hoida seda,ning samuti higistan paljuvõitu.Muid vaevusi ei ole.Käisin viimati kontrollis eelmisel suvel ja kõik oli korras.Kuid mure on ebakorrapäraste päevade pärast.Milles asi?Ette tänades Teie vastuse eest.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Normaalsed mensruaaltsüklid on 21-35 päeva, mis ei vaja ravi.

Soovitused:
-broneerige aeg oma perearstile, kirjeldage oma kaebusi ja kindlasti peab ka perearst vajalikuks kliinilise vere, veresuhkru, kilpnäärme hormoonide kontrolli nii alatalituse kui ka ületalituse määramiseks
-broneerige aeg naistearstile ja võtke nende uuringute koopiad kaasa
-enne naistearsti juurde minekut tehke kindlasti hommikusest uriinist rasedustest
-naistearstil tuleb teha uuringud vähemalt 2-le põletikule ja PAP test
-vajalik on günekoloogiline ultraheliuuring
-ebatüüpiliste kaebuste puhul on võimalik kontrollida munasarjade tööd-määrata ovariaalne reserv, et välistada varajane östrogeendefitsiit ehk klimakteerlised kaebused
-kirjutage üles menstruatsioonide 1. päevad ja lugege menstruaaltsüklite pikkused
-kaalu saab kontrolli all hoida vaid toidu kalorsuse vähendamisega, toidu hulga vähendamisega ja kehalise koormuse tõstmisega
Suure tõenäosusega ei ole midagi hirmutavat. Tegutsege, broneerige ajad nii oma perearstile kui ka naistearstile.
Soovimatust rasedusest hoidumiseks on parim laparoskoopiline munajuhade sterilisatsioon, mis on lubatud üle 35-aastastele naistele. Laparoskoopia ajal on võimalik kontrollida ka kogu väikevaagna organid.
G.Litter, www.naistearst.ee, hetkel Maarjamäelt