Emakakaela haavand ja ravi vajalikkus 07.07.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 30 a ja peale sünnitust ca 1 tagasi avastati mul emakakaela haavand.
Tehti kõikvõimalikud uuringud, millest selgus, et põletikke pole, kuid on HPV33. Samuti võeti proovitükk, mis ei näidanud midagi halba, kuid mille kohta arst ütles, et see kinnitas, et tegu on tõesti haavandiga ja ilmselt on see tekkinud varasemalt, ega pole seotud sünnitusega.

Variantidena pakuti välja võimalust haavand kõrvetada, kuid selle tegemise või mitte tegemise osas jäeti mulle täitsa vabad käed ilma arsti poolse soovituseta. Kuna ma ei saanud kahjuks arstilt vastuseid oma küsimustele, mille alusel ma peaksin otsuse tegema, siis on mul suur mure.

Tahan ju oma tervisele parimat ja loomulikult teha kõik, et minimeerida riske (näiteks vähi tekkeks), kuid samas olen kuulnud, et kõrvetamine võib omakorda kaasa tuua terviseriske või probleeme järgmisel sünnitusel.

Arst kelle juures käisin andis väga vastuolulist infot - ühest küljest ütles, et mul pole ilmtingimata vaja kõvetada, kuna pole ju vähieelset seisundidt või suurt probleemi, samas aga jättis kahemõtteliselt siiski otsa lahti, et justkui võiks selle tegemata jätmisel tulla probleeme. Samas andis ka mõista, et tema mingit soovitust ei anna ja eks ma ise pean ostustama.

Soovin ilmselt ca 2-3 aasta pärast uuesti rasestuda ja on ka lisaküsimus, et kas kõrvetamine võib seda soovi kuidagi mõjutada? Kas pigem jätta siis ravi peale järgmist sünnitust ja vahepeal käia lihtsalt tihedalt kontrollis? Või ikkagi teha kõrvetamine ära, et saaks kindlustunde, et olen kõik endast sõltuva teinud? Või võib see tuua kaasa uuesi probleeme?

Palun aidake mul selgust saada, kuidas antud olukorras oleks oma tervise suhtes parim viis käituda!

Ette tänades.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Objektiivse vastuse saamiseks soovitan tulla teisesele nõustamisele. Kaasa on vaja võtta günekoloogiliste analüüside koopiad 2008. Kindlasti viimase PAP testi koopia, HPV analüüsi koopia ja biopsia patoloogilis-histoloogilise vastuse koopia.
Emaka kaela vähi vastu on vaid 4 meedet:
-mitte suitsetada
-kasutada kondoomi
-külastada ettenähtud ajal naistearsti
-vaktsineerida end emaka kaela vähi vastu!!!
Lugege juurde www.hpv.ee, www.vaktsiin.ee, www.cancer.ee jm.

HPV tüüp 33 on kõrge onkogeense riskiga tüüp. Emaka kaela kahjustus sõltub viiruse püsimisest organismis. Kahjuks üksi analüüs ei näita, millal olete viirusesse nakatunud.
Aja saate broneerida meie kodulehe kaudu alates 13.08.
Kolmapäeviti alates 23.07 peale tööaega on tasuliste vastuvõttude võimalus.
Soovi korral saatke ekiri minu töömeilile ja oma isikukood ravikindlustuse kontrolliks.
Juhul, kui PAP testid on olnud korras, on raviaktika ravijuhendi järgi:
12.4. Toimimine kui HPV on positiivne kõrge onkogeensusega tüvedele ja Pap-testid on olnud normis
Soovitav teostada kolposkoopia:
• Kui kolposkoopia on adekvaatne ja lesiooni ei näe, korrata Pap-test ühe aasta ja HPV test kahe aasta möödudes.
• Kui kolposkoopia on ebaadekvaatne, siis on vajalik emakakaelakanali abrasioon
o kui histoloogiline vastus normis, siis teha kordus Pap-test ühe aasta ja HPV test kahe aasta möödudes.
o kui histoloogiline uuring näitab intraepiteliaalset neoplaasiat, tuleb käituda
vastavalt ravijuhisele.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt