Valulik vahekord 11.06.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 21 aastane neiu ja probleeme viimasel ajal päris palju olnud. Nüüdseks olen täiesti nõutu. Mul on eluaeg vahekorraga probleeme olnud, selles suhtes, et ei lähe ma alt väga märjaks ja tänu pillidele on see probleem ka suurenenud. Nüüd viimase poole aasta jooksul on asi ikka päris hulluks läinud. Nimelt avastasin ma, et mul seen, kui vahekord muutus väga valulikuks ja kaasnesid ka muud seenele omased sümptomid. Olen seent juba tänaseks 2 korda ravinud diflucaniga ja iseenesest ei tohiks mul enam seent olla. Samas vahekord on mul endiselt jube valus. Kasutan vahekorra ajal ka Linoladioli kreemi, kuid vahekorrale järgneb siiski kipitav tunne, mis on teinekord järgmise päeva hommikuni valus. Olen mitmel korral ja ka hiljuti käinud naistearsti juures, kes on võtnud erinevad proovid minult ja proovide vastused on tagasi tulnud negatiivsed - ühesõnaga pole mul mingeid põletikke, haiguseid vms ja ka seene ajal ei olnud see põletiku näitav proovi tulemus nüüd NII suur, kui mulle endale tundus. Soovitas aga edasi seda Linoladioli kreemi kasutada ja samas teha ka soodavanne. Ütles, et allpool muidu mul kõik korras, lihtsalt tupp mul vähe õrnem ja tundlikum, kui teistel.

Ja siinkohal ma nüüd nõutu olengi. Kasutan seda kreemi, seent olla ei tohiks ( lõpetasin mingi aeg tagasi diflucani kuuri, partnerile määrisime ka klotrimasooli kreemi mitmel korral peale), viimased 7 kuud sama partner olnud ja tema aja jooksul mitmel korral naistearsti juures proove käinud andmas ja kõik korras.
Kas siis ehk ei sobi mulle pillid - Jeanine - mida juba 4. aastat järjest võtan? Või peaks ostma apteegist spetsiaalse libesti, et ehk sellest kreemist jääb väheseks? Samas, ma ise kardan seda, et olen rumala peaga eluaeg tampoone kasutanud, et ehk see mul selle mikrofloora seal ära kuivatanud (nüüd muidugi enam ei kasuta)?

Oleksin väga tänulik Teie arvamuse või nõu eest, kuna tõesti ei oska enam kuhugi pöörduda.

Ette tänades

K.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud K.!
Suure tõenäosusega ei ole Teil günekoloogilist haigust ega ka Teie partner ei ole haige.
Tegemist on 21. sajandi elustiili probleemiga.
Vastab tõele, Jeanine on kõrge östrogeenisisaldusega pill, ning kõrvaltoimed võivad avalduda sagedamini. Tupe kuivus on seotud progestiiniga, pillides sisalduva kollaskeha hormooniga, mille tõttu pillid tuleks vahetada uute ja madalamadoosiliste vastu.
http://www.naistearst.ee/?pid=15&sid=154

Soovitused:
-kasutage intiimpesuks apteegi intiimpesugeeli Lactacyd mitte üle 2 korra ööpäevas
-meestele on olemas spetsiaalne meeste intiimpesugeel Figaro
-vajadusel kasutage apteegi libestusgeeli Gleitgelen
-vajadusel Klotrimasool kreemi
-ärge kasutage tupetampoone
-pesukaitseid kasutage vaid menstruatsioonoitaolise veritsuse ajal ja ostke need looduspere poest-naturaalsed
-kasutage toiduks eesti biojogurteid
-ärge kandke stringe
Kalendrisse märkige 7-tabletivaba päeva, jätke meelde kuu ja aasta, millal alustasite antibeebipillide tarvitamist. Iga 4-5 aasta järel vaadatakse pillide näidustused ja vastunäidustused üle. Vererõhku tuleb mõõta oma perearstil üks kord 2 aasta jooksul. Ärge suitsetage.
Külastage hambaarsti 2x aastas.
-kui need abinõud ei aita, siis tuleb pöörduda Seksuaaltervise Kliinikusse dr.Haldre ja seksuaalterapeudi M.Sütti poole.
G.Litter, www.naistearst.ee, Pärnust