Munasarja tsüstid 28.04.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 25-aastane naine, üks 3-aastane laps, suguhaiguseid põdenud pole ning siiani ka muidu günekoloogiliselt korras olnud- vaid seen vahel kimbutanud.

Märtsikuus hakkasin tundma valusid alakõhus, heleda verega määrimist ja päevad hilinesid (tol hetkel ei kasutanud hormoonvahendeid, viimati enne rasestumist kasutasin. Päevad käinud reeglipäraselt). Günekoloog tuvastas UH-s tsüsti vasakus munasarjas ja kirjutas Duphastoni ning Nuvaringi, et anda munasarjadele puhkust mõneks ajaks. Kaks nädalat hiljem sattusin erakorralisse suure kõhuvaluga ning seal teatati, et paremas munasarjas tsüst rebenenud ja kõhus vaba vedelik. (Vasak munasari oli siis juba puhas, kuigi eelmisel läbivaatusel seal tuvastati tsüst). Soovitati mõne päeva rahulikul kodusel reziimil olla ja minna millalgi uuesti kontrolli. Tegin seda paari nädala pärast, kus günekoloog ütles, et tsüste pole. Ka päevad hakkasid pärast Duphastoni kuuri läbimist.

Nädal pärast UH ja läbivaatust sattusin aga uuesti erakorralisse, kus sealne günekoloog tuvastas uuesti vasakus munasarjas tsüsti mõõtmetega 2x3cm ning soovitas kuu aja pärast uus UH teha. Kaks nädalat hiljem rebenes ka see tsüst.

Millest selline asi võib olla põhjustatud? Täitsa hirm on juba uue valu ees ja ei julge kuskil käia ning günekoloog ei oska ka midagi soovitada. Pidevalt on selline ebamugavustunne alakõhus ning valuaistingud ja eks vist psühholoogiline hirm valu ees ka võimendab seda.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Suure tõenäosusega on tegemist follikulaartsüstidega.Follikulaarsed tsüstid tekivad siis,kui küps folliikel ei lõhke.Nad on alati healoomulised ja kaovad iseeneslikult paari kuu jooksul.Fertiilses eas naise puhul piisab jälgimisest,ravi tsüst ei vaja.Edu soovides,Maie väli