Beebipillid ja menstruaaltsüklihäired 01.04.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen 17 aastane neiu. Menstruatsioon algas 13 aastaselt. 15 eluaastaks käis menstruatsioon regulaarselt, hakkasin beebipille võtma (Gracial), võtsin pille 10 kuud. Nüüd on pillide võtmisest möödas 11 kuud. Peale pillide kasutamise lõppu käis menstruatsioon u 2-3 kuud normaalselt ja peale seda on väga suurte vahedega kõikunud. Külastasin oktoobris naistearsti. Tehti analüüsid ja öeldi, et suguhaigusi pole ja et kõik peaks korras olema. Kuid alates jaanuarist jäi menstruatsioon täiesti ära (2kuud). Tegin rasedustesti, rase ma ei ole. Külastasin teist naistearsti. Tehti samuti analüüsid, seekord ka ultraheli. Analüüsid olid korras. Arst kirjutas Provera tabletid menstruatsiooni esilekutsumiseks. Võtsin tablette 3 korda päevas 8 päeva järjest. 6ndal päeval pärast kuuri lõpetamist algas menstruatsioon. Kestis 5 päeva, ilma valudeta. Nüüd ootan järgmist kuud. Arst ei osanud täpset seisukohta öelda, millest tsüklihäired tingitud on.
Teine mure on mu rinnad. Alates pillide võtmise lõpetamisest pole mu rinnad kasvanud, mis tundub minu ea kohta ebanormaalne. Intensiivsem rinnaarenemise periood peaks ju olema kuni 17 aastaseni. Olen lugenud alaarenenud rindade võimalikkusest, kardan endal sama juhtuvat. Tean ka seda, et rindade suurus sõltub emalt saadud geenidest. Ka siit üks fakt, et mu ema on väga rinnakas. Kahtlen, kas mu hormonaalne tervis on ikka korras. Muid terviseprobleeme mul pole, kroonilisi haigusi ega stressi ei põe, ravimeid ei võta, kaal on korras. Olen saanud informatsiooni ka selle kohta, et organism võib beebipillidelt saavate hormoonidega ära harjuda ning ise enam hormoone piisavas koguses mitte toota. Kas see on võimalik?
Niisiis kokkuvõttes: 1)Mida arvate teie, mis võib olla minu tsüklihäirete põhjuseks?
2)Kui võimalik on see, et mu organism harjus beebipillidest saadavate hormoonidega ära ning enam ei tooda ise piisavas koguses hormoone?
3)Mis põhjustab alaarenenud rindu?
4)Kas mul on veel võimalik oma rinnakasv taastada ja mis meetodidel?

Ette tänades,
Lii

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Pelae pillide ärajätmist võivad tekkida mõningad tsüklihäired, mis mõne aja möödudes taastuvad. Soovitaks võtta 2-3 kuu jooksul Duphaston tablette tsükli II faasis 10 päeva 1 tabl. päevas. Provera on sama toimega.Preparaat toetab tsülklit. Rindade kasv on individuaalne ja pole küll seotud pillidest. Rindade kasv jätkub ka pelae 17 aastat. Mingeid hormoone sellekl küll ei soovitaks.10 kuud võetud pillid küll ei tohiks midagi halba teile teha. Tsüklihäired oleks võinud ka ilma nendeta tekkida. Kui tsüklihäired jätkuvad peale 3 kuud kollaskeha hormooni võtmist(duphaston), siis soovitaks teha hormonaalsed uuringud.DR kadastik