HPV VIIRUS 29.03.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

TERE. OLEN 39 AASTANE JA MUL ON SUUR MURES.OLEN OLNUD KAKS KUUD SINISEL LEHEL SÜDAMELIHASE PÕLETIKUGA.TEEN KÜLLALTKI RASKET TÖÖD EKS SEE SELLEST TINGITUD OLE.OLEN JOOKSNUD ARSTIDE VAHETJA LÕPUKS ULTRAHELI TULEMUSEL AVASTATI ET ON KODADE VAHESEINA ANEURÜSM. MUUD NÄIDUD SUDAMEL PIDID KORRAS OLEMA.HEA KÜLL SEE SELLEKS SEE TEEB MIND MURELIKUKS AGA LOODAME ET PARANEN. NÜÜD TEISEST MUREST. KÄISIN NAISTE ARSTIL 2007 AASTA AUGUSTI KUUL.EI OLNUD MINGEID KAEBUSI.LIHTSALT LÄKSIN SEST VIIMATI SAI KÄIDUD VIIS AASTAT TAGASI.VÕETI PROOVID ARVATAVASTI NEED PAP VIIRUSE PROOVID MIS MINU EAS NAISTELE IKKA TEHAKSE.TAVALISELT ON MUL SELL ALUMISE EOTSAGA ALATI KÕIK KORRAS. OOTASIN OMA VASTUSEID SIIS KAKS NÄDALAT LÕPUKS JÕUDSID.TESTID TEHTI SIIS KUSKIL MUJAL,SEST MEIL ON VÄIKE HAIGLA.OLI SIIS MINGI PÕLETIK VÕI MIDAGI SELLIST. KIRJUTATI SIIS TUPPE PUHASTUSEKS KÜÜNLAID JA KMMELIGA PESEMIST.PALUTI SIIS TULLA KUUE KUU PÄRAST TAGASI.VÕETI UUED PROOVID JA JÄLLE OOTASIN KAKS NÄDALAT.TULID VASTUSED JA NEED EI OLNUD ARSTI SÕNUL NII KUI VAJA.SEAL OLIKIRJAS MDAGI SELLIST NAGU,ET MINGID TÄED NAGU NÄITEKS LSIL,HSIEL SIIS OLI SEAL VEEL CIN II ,HPV -NEG,UH-PAT.LEIUTA. ARVATAVASTI OLI SEE SIIS NEED TULEMUSED KOKKU PANDUD 2007 AAST TULEMUSTEGA.SIIS SAADETI MIND TARTUSSE ,KÄISIN SEALGI ÄRA .VÕETI EMAKA KAELALT PROOVI TÜKID ,EI TEA KUIDAS SEDA ARSTI KEELI ÖELDAKSE.ÖELDI ET EMAKA KAELAL ON MIDAGI MIS SEAL OLLA EI TOHI.OLEN NIIGI PIKALT KIRJUTANUD AGA OLEN VÄGA MURES. LAPSED ON JU VAJA SUUREKS KASVATADA.OLEN ABIELUS 15 AASTAT. VAHEKORRAD ON OLNUD NII NAGU IKKA.JUHU VAHEKORDI EI EKSISTEERI.EI SUITSETA ,ÜLE ÜLDISELT TERVISELT TUGEV INIMANE OLNUD.OLEN SUURES MURES SEST TEAN ET SEEVÕIB MUUTUDA VÄHIKS.PABISTAN JA OOTAN NEID TULEMUSI,SEST ARST ÜTLES ON VAJA TEHA VEREPROOVJA KOPSU PILT JA KÕIK MIS VEEL.ÖELGE MULLE KAS ASI ON TÕESTI NII HULL.KARDAN VÄGA.KÕIKE HEAD SOOVIDES MONIKA. VABANDAN KIRJVIGADE PÄRAST AGA LOODAN ET SAATE ARU MIS MIND VAEVAB.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Monika!
Selgitan kohe, et PAP(autori Papanicolau järgi) test on uuring (vähi)rakkudele emaka kaelast ja emaka kaela kanalist. PAP vastus saab olla I, II, III, IV, V.
HPV (Human Papilloma Virus)on inimese papilloomi viirus.
LSIL (low-grade squamous intraepithelial lesion) madala astme lamerakuline
intraepiteliaalne lesioon ehk muutused emaka kaelal.
HSIL (high-grade squamous intraepithelial lesion) kõrge astme lamerakuline
intraepiteliaalne lesioon ehk tõsisemad muutused emaka kaelal.
CIN (cervical intraepithelial neoplasia) emakakaela intraepiteliaalne neoplaasia, mis jaotatakse 3 raskusastmesse:
CIN II mõõdukas e keskmine düsplaasia, emaka kaela muutus, mis vajab kindlasti edasisi uuringuid ja ravi vähi vältimiseks.
HPV neg. Hetkel papilllomiviirust ei leidunud.
UH= ultraheli diagnostika.
Emaka kaelalt võeti biopsia-koeproovi tükk uuringuks. See saadetakse patoloogilis-histoloogiliseks uuringuks. Sellest vastuset sõltub edasine ravitaktika. Võimalik, et teostati kolposkoopiline uuring, emaka kaela vaatlus suurendusega.
Soovitused:
-kui soovite ja peate vajalikuks ja saate aru, siis võite ise tutvuda Eesti Naistearstide Seltsi ravijuhendiga www.ens.ee. Kõik arstid tegutsevad selle ravijuhendi järgi. Nagu näete, on see väga keeruline ja nõuab professionaalsust. Nii, et tark on usaldada raviarste.
-emaka kaela vähi vastu on vaid 4 meedet:
-mitte suitsetada, hoida ja tõsta oma organismi immuunsust ehk vastupanuvõimet
-kasutada kondoomi või kindlustada kindel püsisuhe
-külastada regulaarselt naistearsti ~2 aasta järel (kui uuringud on korduvalt korras, siis kuni 5 aasta järgi)
-vaktsineerida end emaka kaela vähi vastu!!!
Ravi võimalusi on mitmeid. Väiksemad operatsioonid ja suuremamahulised.
On võimalik informatsiooni juurde lugeda: www.hpv.ee, www.vaktsiin.ee, www.cancer.ee, www.kasvaja.net jm.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt