HPV vastu vaktsineerimine 22.03.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
2006 kevadel diagnoositi emakakalelal nõrk düsplaasia (PAP II, LSIL), nov 2006 mõõdukas düsplaasia (biopsial CIN II/III, HPV 31, 61; LSIL). Jaanuaris 2007 teostati konisatsioon. Peale seda 3 proovi olnud arsti sõnul OK, olen regulaarsel jälgimisel.
Siin aga tekib üks arusaamatu koht minu jaoks:
Peale konisatsiooni biopsiat tehtud ei ole. Küll aga konisatsiooni käigus jäi osa düsplaasiast haaratud kudet (CIN II) alles, nii oli laborivastus. Kas siis on ikkagi OK või peaks millalgi uue konisatsiooni tegema?

Olen hetkel 26 a, sünnitanud ei ole, tuvastatud rasedusi samuti mitte, on olnud kahtlus ühele iseeneslikule katkemisele varases järgus.

Nüüd põhimure juurde: enne diagnoosi, jälgimise ja ravi ajal ja ka praegu olen mehega vahekorras sageli ilma kondoomita. Olen hiljuti lõpetanud Merciloni tarvitamise.

Mida see kõik minu mehe jaoks tähendab?
Kui tal viirust organismis enne polnud, siis ta pidi ju selle minu käest saama?
Kuidas mehele HPV mõjub, kas ta vajab ka mingit ravi? Mis võivad olla probleemid tema jaoks täna ja tulevikus? Eriti huvitab HPV mõju viljakusele! Kas ta peaks mingi ravi saamiseks või üldiseks kontrolliks arsti poole pöörduma? Kui jah, siis millise arsti juurde?

Minu raviarst on soovitanud mul HPV vaktsiini (Silgard). Kuid seda teemat kodus arutades on tekkinud mitmeid küsimusi.
- Kas on mõtet, sest PAP viirus ei kao ju organismist kunagi? Või kaob?
- Kui ennast lasta vaktsineerida, siis kas ka meest?
- Kuna meest pole ravitud, siis kui suur tõenäosus on viirus temalt tagasi saada? Ehk kas kustutame juba mahapõlenud maja?

Suured tänud vastuse eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Kui Teil peale konisatsiooni, nagu kirjutate, on 3 PAP testi olnud korras, siis ei ole vajalikud lisauuringud, ammugi mitte konisatsioon. Te olete ju sünnitamata naine. Asjatult ei ole vajalik eemaldada emaka kaela.
*Kuna meestel ei ole emaka kaela, siis ei ole ka neil ohtu emaka kaela vähiks.
*Viirused ei levi 100% iga suhtega, see sõltub konkreetse organismi immuunsusest ehk vastupanuvõimest.
*Mees ei vaja mingit ravi.
*Probleeme võib olla palju, kuid olulisim on nendega arukas toimetulek.
*HPV ei mõjuta meeste viljakust.
*Kui kaebusi ei ole, ei ole mehe kontroll kohustuslik. Küll aga kohtumine eriala spetsialistidega tuleb teadmistele kasuks:www.meeste.kliinik.ee-meestearstid ehk androloogid.

Emaka kaela vähi vastane vaktsineerimine on Teile kindlasti soovitav.
-mõtlete ehk HPV viirusi; noorte, tervete ja tugevate organism saab sageli ise viirusest jagu
-on soovitav vaktsineerida ka meest kondüloomide ja peenise vähi profülaktikaks:

Vajate kaasaegsel tasemel nõustamist ja lisainformatsiooni, lugege juurde:
www.ens.ee, www.hpv.ee, www.vaktsiin.ee, www.kasvaja.ee, www.cancer.ee jt.

Soovitused:
-ärge suitsetage, tõstke oma organismi immuunsust
-kasutage kondoomi, kui Te ei soovi rasestuda
-külastage ettenähtud ajal naistearsti
-vaktsineerige end
-ärge lükake oma planeeritud rasedust ja sünnitust edasi, 1 kuu peale viimast süsti on vaktsiinil toime.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt