pidevalt korduvad tupepõletikud ja rohke voolus 12.03.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist dr. Litter
Olen 26 aastane, sünnitanud ei ole, aborte teinud samuti mitte. Ei suitseta. Hetkel pille ei võta. Mind on vaevanud üks ja sama probleem juba väga mitu aastat ja ükski ravim tundub, et ei mõju. Nimelt iga kahe kuu tagant pean käima naistearsti juures, kuna pidevalt on voolus rohke ja halvalõhnaline. Iga kord leiab arst ka põletikutekitaja, ehk siis e.coli baktereid, streptokokke või enterokokke. Ning iga kord kirjutab ka ravi. Suguhaigusi ei ole leitud. Peale ravi tundub et läheb paremaks, aga kui menstruatsioon möödas on mõne aja pärast olukord jälle endine ja tarvis jällegi arstile aeg kinni panna. See on täiesti ebanormaalne, et pean vahetpidamata mõtlema ja tegelema oma vooluse probleemidega. See segab tohutult minu igapäevaelu, rääkimata seksuaalelust, mis on seetõttu täiesti häiritud ja tegelikult juba pikka aega olematu. Kui viimati vahekorras olin, oli see valulik ja peale seda mitu päeva oli häiriv sügelustunne ja lõhn. Sügelus on võibolla tingitud lateksiallergiast, kuna kadus mõne päeva pärast, kuigi varem ei ole seda küll esinenud. Ei saa enam ise ka aru, kuna naguinii kogu aeg erinevat sorti ärritused ja hädad. Toimin alati kõikide arsti soovituste kohaselt, mis puudutab immuunsuse tugevdamist ja tupe mikrofloora parandamist ja hoidmist. Püüan võimalikult terislikult toituda, söön vitamiine, piimhappebaktereid sisaldavaid kapsleid, kannan puuvillasest materjalist pesu(mida pean probleemi tõttu päevas mitu korda vahetama), võimalikult vähe kasutan pesukaitseid, pesen dercome femme pesugeeliga, proovinud ööseks keefiri tampoone, vagisan küünlaid. Töö on küll stressirohke, aga tänapäeval ilmselt ei olegi võimalik teisiti eksisteerida. Olen proovinud ka looduslikku ravimit citrosept, aga kõik siiski endine. Võibolla on tõesti erinevad antibiootikumi kuurid ja raviküünalde (dalacin ja ka erinevad seene raviks mõeldud küünlad), kasutamine normaalse mikrofloora täiesti ära rikkunud. Aga kui haigusttekitavad bakterid mingil seletamatul põhjusel ikka uuesti ja uuesti tekivad ja tupe floora nendele sobilik kekskkond kasvamiseks on, siis kuskil organismis peab midagi valesti olema. Ja sellest probleemist ei saa ka kuidagi mööda vaadata ning mõne arsti soovituse kohaselt mitte mõelda sellele ja mitte sekkuda ning oodata, et tupe mikrofloora ise taastuks ja puhastuks. Siiamaani ei ole see asi toiminud, vaid vastupidiselt, järgmisel korral arsti juurde minnes on analüüside tulemusel bakterite hulk kasvanud ja ikkagi tuleb ravi alustada. Samuti on mul nahaprobleemid, ehk akne, mida on ka ravitud. Kas need kaks häda võivad ka kuidagi omavahel seotud olla? Ehk oskate Teie mind kuidagi aidata või edasistele uuringutele suunata, kuna siiamani ei ole kuskilt abi leidnud ja selle lõppematu halvalõhnalise vooluse probleemiga on võimatu normaalset elu elada. Ei oska enam ausaltöeldes kusagile pöörduda või midagi ette võtta. Lisaks sellele on mul ka emakakaela haavand. PAP test tehtud, midagi halba ei näita.
Sooviksin teada ka, kas ravim nimega Arilin ravib coli bakterist põhjustatud põletikku? See on nimelt diagnoos ja ravi mis mulle kaks nädalat tagasi pandi. Küsin seda, kuna saatelehelt lugesin, et küünlad ning tabletid mõeldud trihhomonoosi raviks ja ei taha niisama liigset keemiat jälle tarvitada.
Teie abile lootma jäädes ning ette tänades,
Anneli

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Anneli!
Kindlasti teate, et voolus tupes on normaalne nähtus nagu ka sülg suus.
Voolus kaob ära siis, kui munasarjad lõpetavad oma töö ja menstruatsioonid lakkavad, keskmiselt 51-aastaselt.
Ei ravita voolust, vaid kaebusi. Vooluse hulk on seotud munasarjade tööga, mis on geneetiliselt kaasa sündinud. Nagu olete aru saanud, kas ravida või mitte, olukord muutub samaks.
Tupest külvide võtmine on mõttetu, sest tupes on miljoneid baktereid. Kui üks "välja ravida", siis tuleb teine.
Tupp on poolavatud süsteem, kus ei ole kunagi steriilsust.
Te ei vaja iga 2 kuu järel günekoloogi, naistearstid ei saa võtta selliseid patsiente tõsiselt, vaid elustiili muutmist ja usaldusväärset partnerit.
Soovitused:
-vajadusel ostke apteegi käsimüügist Klotrimasool kreem, mis aitab tupeseene ägenemisel kipituse, sügeluse, kirvenduse, ärrituse, valuliku urineerimise jm. korral
-apteegi käsimüügis on Floragyn tupekuulikesed, mida võiks kasutada bakteriaalse vaginoosi ägenemisel peale menstruatsiooni ja peale vahekorda
-akne probleemiga pöörduge nahaarstile-kosmetoloogile:
www.nahaarst.ee
-mis sunnib Teid pidevalt mõtlema voolusele, kas üksindus, kas liigne murelikkus, liigne stress vm.? Vajadusel kasutage psühholoogi abi murekoorma lahti mõtestamiseks.
Mõned patsiendid sooviksid olla sarnased seksiajakirjade modellidega, aga see ei ole reaalne elu.
-kui Te soovite rasedusest hoiduda, siis peaksite kasutama madaladoosilisi antibeebiplle, mis aitavad ka akne probleemi puhul: n. Mercilon.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt