üleminekuiga - verejooks 10.03.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere Dr. Galina Litter!
Olen 47.a, suvel saan 48. Jaanuaris eemaldati Mirena, kuna 5. a sai täis. Naistearst ütles, et kuna emaka limaskest on nii õhuke, siis tõenäoliselt on alanud üleminekuiga ja seetõttu uut Mirenat ei saa panna (ei pidavat enam ära mahtuma). Menstruatsioon algas 13.a ja alates esimesest korrast olen kannatanud suhteliselt suurte verejooksude ja valude tõttu. Mirenat kasutades valud kadusid ja "päevade" ajal ainult määris natuke, kuigi need toimusid vahel suhteliselt ebakorrapäraselt. Enne Mirena eemaldamist tuli paaril kuul ka verd. Peale Mirena eemaldamist jäi veebruaris menstruatsioon ära. Küll aga näitasid proovid põletikku ja tegin kaks ravi läbi. Kõigepealt "Vagisan" ja siis "Arilin".
Nüüd on kolmandat päeva pidev verejooks, veri tuleb isegi klompidena. Natuke valutab - vahel kõht, siis selg. Kui on valud, tuleb ka verd rohkem. Mis võiks olla verejooksu põhjused? Kas võib olla tegemist ikkagi igakuise menstruatsiooniga, mis jääb ise järele. Või on see üleminekueaga seotud. Ema on rääkinud, et vamaemal olid ülemineku perioodil verejooksud, mis nõudsid meditsiinilist sekkumist. Kas selline asi võib olla pärilik? Kas võiks ikkagi proovida uut Mirenat, et selliseid verejookse ei tekiks. Kui ultrahelis käisin, siis see arst ütles, et tema ei näe probleemi, miks ei võiks uut Mirenat panna. Kummal arstil on õigus?
Kuigi tõenäoliselt pean uuesti arsti vastuvõtule minema, sooviksin teada Teie arvamust.

TÄNAN!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Õigus on mõlemil arstil.
1. juhtum: emakasisese süsteemi Mirena hormoonkapsli mõjul muutub emaka limaskest üliõhukeseks. Seetõttu muutusid ka menstruatsioonid märkamatuks. Kuna on perimenopausaalne iga, siis nii kallist, 2500.-, soovimatust rasedusest hoidumise vahendit ei oleks vaja. Mirenat saaks panna, aga tõenäoliselt arvas arst, et limaskest, mis oli 5 aastat olnud Mirena toimel õhuke, ei muutu enam paksemaks vanuse ehk östrogeenpuudulikkuse tingimustes.
Arst ei saa paigaldada Mirena spiraali ka seetõttu, et haigekassa ei luba ambulatoorsele operatsioonile lisada eriarsti esmast visiiti ehk arst teeb tegelikult ambulatoorse operatsiooni ilma eriarsti vastuvõtu tasuta, see peaks olema 184.-.
Erahaiglas on Mirena paigaldamine 700.- ja Šveitsis 400 €. See on naistearstide võitlus oma õiguste eest.
Ka on Mirena kallis, 2500.- ja kõikide spiraalidega tekib sagedamini bakteriaalse vaginoosi voolus, mida Teil raviti Arilini ja Vagisaniga.
Kui Te olete nõus Mirena apteegist välja ostma ja taluma ning ravima bakteriaalset vaginoosi ning tasuma spiraali paigaldamisel eriarsti esmase vastuvõtu, kood 3002, peaks olema 184.-, siis paluge retsept ja öelge, et olete probleemidega kursis, kuid vaatamata sellele, tunneksite end Mirenaga turvalisemalt verejooksude võimalike tekke vastu. Mirena võib eemaldada ka varem, kui 5 aastat.
2. juhtum: ka minul on mitmeid patsiente, kellele Mirena sobib hästi ning kes on soovinud Mirena paigaldamist uuesti, sest verejooksud on ebamugavad. Verejooksu põhjuseks ongi Mirena eemaldamise järgselt osaline limaskesta paksenemine ja üleminekueast tingitud menstruaaltsükli häired.
Kas Teil on ka tegemist emaka müoomiga või adenomüoosiga?
Mirenat ei ole vaja Teile hoidumiseks rasedusest vaid raviotstarbel. Teie otsustate ja valite nii võimaluse kui ka arsti. Sama efekti saaks ravimitega, mida võetakse tsükliliselt.
Täpsemaks nõustamiseks oleks vajalik reaalne konsultatsioon: PAP test, günekoloogiline ultraheliuuring jm. Igal komapäeval on minul tasulised vastuvõtud. Saate helistada 14-15 vahel.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt