tsüst 06.03.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

tere! Olen 22-aastane neiu. Mureks on see, et 11.rasedusnädalal(28.jaanuar) tehti mulle kirurgiline abort. 2 päeva hiljem tekkis palavik ja olin 4 päeva haiglas emaka põletikuga. Peale haiglast pääsemist pidin 2-nädala pärast uuesti arsti juurde minema ja arst avastas tsüsti 5,5 cm. Eile käisin uuesti arsti juures lootuses, et peale menstruatsiooni on tsüst kadunud, aga ei ole hoopis kasvanud on ~7 cm. Arst ütles küll, et struktuur on parem kui eelmine kord aga käskis veel oodata (29 aprill uuesti arsti vastuvõtule). Juhul kui tekib tugev valu pean aga haiglasse operatsioonile minema. Kahtlen oma arsti pädevuses ja tahaks teada kas tõesti puudub ravi tsüstide vastu? Kas saaksite mind kuidagigi aidata, 3 kuud juba operatsiooniga ähvardatud...

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud 22-aastane Neiu!
Arstil on õigus, tegemist on kasvajaga ehk munasarja tsüstoomiga. Sellele viitab tema kasvutendents ja suurus üle 6 cm. Kui munasarja kasvajat ei opereeri, siis ta hävitab kasvades munasarja koe ja munasarja ei õnnestu hiljem säilitada.
Arst on pädev ja oskab Teid nõustada ka soovimatust rasedusest hoidumise kaasaegsetes kümnetes meetodites, mida Teie ei osanud.
Kuna rasedus oli katkestamiseks väga suur (viimane seaduslik piir!), siis tekkised ka tüsistused. Abordijärgne põletik on tõsine tüsistus Teie organismi poolt ja jääb väga suur risk viljatusele. Tehke edaspidi kõik endast olenev, et nii ei juhtuks: kasutage kondoomi, hiljem lisaks kaasaegseid rasestumisvastaseid vahendeid, hoidke oma tervist, ärge suitsetage, külastage regulaarselt naistearsti, usaldage arsti, Teil läheb arstiabi veel palju, palju vaja. Valige siis mõni kallim erakliinik, kus saate paluda teisest arvamust: Tartus Elite Erakliinik http://www.fert-c.ee/elite/index.html, Tallinnas www.slmeedik.ee või www.fertilitas.ee.
Kasvajatel "tõesti puudub ravi"...ravimitega, ravi on operatiivne! Operatsiooni teel. Kaasajal teostatakse operatsioone laparoskoopilisel teel, torude kaudu: lugege juurde: http://www.fertilitas.ee/ teenused-günekoloogia-operatsioonid-laparoskoopia.
Pöörduge naistearstile, nõustuge operatsiooniga ja Teid pannakse plaanilisse järjekorda. Naistearst teeb enne munasarja onkomarkeri analüüsi jm. vajaliku.
Oma perearstil kaebuste puhul ja arsti otsusel on võimalik teha kliinilise vere analüüs. Reesukuuluvus ja veregrupp on tehtud enne abordioperatsiooni.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt