Valud seljas 27.03.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Probleemiks on menstruatsiooni eelne valu seljas. See algab juba rohkem kui nädal enne ja lõpeb enam-vähem koos päevadega. Mõte närivast valust tekitab varakult hirmu. Kas see on normaalne? Kuna soovin rasestuda siis ei ole ka tablette võtnud (Viimasel kahel kuul pole rastestumine õnnestunud).

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Valulik menstruatsioon e.düsmenorröa on siis kui menstruatsiooni valulikkus häirib selgesti naise elu ja tööd.Valu mõõtmine on alati subjektiivne.Düsmenorröa esineb vaid ovulatoorsete menstruatsioonitsüklite korral.Düsmenorröa ei kahanda naise fertiilsust,ei prognoosi sünnituse kulgu ja vaevused vähenevad tavaliselt peale sünnitust. Düsmenorröa nähud on põhjustatud vereringesse sattunud prostaglandiinidest. Seega kasutatakse düsmenorröa raviks prostaglandiinide inhibiitoreid (diklofenak,ibuprofeen,indumetatsiin jne.) Kui need preparaadid leevendust ei too ja poole aasta jooksul ei ole rasestumine õnnestunud,pöörduge kindlasti günekoloogi poole.