hirsutism. anovulatoorne tsükkel? 12.01.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
olen 20aastane naine. 7 aastat tagasi oli anoreksiperiood (u 1 aasta), seejärel buliimia (u 2aastat). Paralleelselt söömishäiretega tekkisid tsüklihäired (mens. vahega kuni 6 kuud). Toonaste hormoonanalüüside tulemusi ma kahjuks ei tea, kuid röntgenülesvõte näitas türgi sadula õõne alatäitumust (kui ma õigesti mäletan). Ravi siis ei saanud. Mens.tsükkel taastus ise, ilmselt seoses kehakaalu normaliseerumisega.
Vaatamata söömishäiretest vabanemisele algasid paar - kolm aastat tagasi uuesti tsüklihäired (muid sümtomeid polnud), tuvastati kerge testost.liig (kui palju täpselt test. väärtus oli, ei öeldud), munasarjades iseärasusi ei leitud, kirjutati Jeanine, mida kasutasin 7 kuud,pärast lõpetamist kujunes ilus ovulatoorne tsükkel.
6 kuud hiljem hakkasin uuesti Jeanine`i võtma - "sihtotstarbeliselt" - seekord üle 1 aasta. Kuid juba pille kasutades tundus, et karvakasv on suurenenud - kui tabletid ära jätsin (põhj. migreenihoog koos auraga) - läks olukord halvemaks.
Praegu on lisaks hirsutismiprobleemile ka arvatavasti anovulatoorne tsükkel (tsükli pikkus ca 35 päeva, kohati mens. asemel vaid pruunikas või roosa määrimine).
Tean, et pean oma probleemiga arsti vastuvõtule pöörduma, kuid olen aru saanud, et enamus arste kirjutab taoliste probleemide puhul kõiki analüüse tegemata antiandrogeense toimega pille, seega - ma ei usalda kõiki arste (ehk põhjendamatult, aga...). Tahaks väga Teie konultatioonile tulla, ent järjekorrad on päris pikad. Siit ka pika ja segase jutu peale minu küsimus : kas selle probleemi lahendamisega oleks mõistlik oodata kuid ? või lasta perearstil kiirabiks näiteks dianne35-t kirjutada? või pöörduda ikkagi kiiremas korras suvalise günekoloogi jutule?
Tänan ette!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kui soovite minu vastuvõtule,siis helistage 22. või 23.jaanuaril kella 12-16 kabineti telefonil 7 319267 ja küsige kabineti õelt võimalik aeg jaanuarikuuks.Dianet ärge võtke ja üldse oleks parem,kui tulete ravivabal foonil.Tervitades,Maie Väli