Millega võiks olla tegu? 03.01.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Käisin kuu aega tagasi günekoloogi juures, kuna suguelunditel oli sügelus, arst kirjutas kohe bakteriaalse vaginoosi vastased küünlad, analüüsid olid muidu korras. Pärast küünalde kasutamist tekkis väga väljakannatamatu sügelus ja voolus muutus valgeks ja tihkeks. Ostsin apteegist klotrimaasoolkreemi ja kasutasin seda ning sügelus kadus, nüüd, umbes 2 nädalat pärast seda on sügelus tagasi ja voolus on valge ning tatisarnane. Millega võiks olla tegu? Kas ikka seen? Ehk aitaks femigeli või muu sarnase kasutamisest, sest günekoloog midagi muud ei leidnud.
Ette tänades,
Triin

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Triin!
Unustasite kirjutada oma vanuse ja seda, kas tarvitate antibeebipille või muid retseptiravimeid.
Sügelus välisgenitaalidel võis olla tingitud allergiast ravimitele, pesukaitsetele, kondoomidele, pesugeelidele, sünteetilisele pesule, nahahaigusele või tupeseene ägenemisel ravimitele jpm.
Tupeseene ägenemisel saab apteegist osta Klotrimasool kreemi ja intiimpesugeeli füsioloogilise pH tasemega.
Bakteriaalse vaginoosi vastu on madala pH tasemega intiimpesugeelid ja Floragyn tupekuulikesed.
Perearstil tuleb kontrollida veresuhkur ja hemoglobiin, et välistada varjatud suhruhaigus ja aneemia ehk kehvveresus.
Kui tarvitate antibeebipille, siis on tupeseene ägenemine sagedane kõrvaltoime, millega tuleb õppida toime tulema.
Kui Te ei tarvita antibeebipille, siis toimuvad menstruaaltsükli keskel ovulatsioonid, mille ajal eritub emaka kaelast limakork ja voolus on klaasjas läbipaistev lõhnatu. See näitab, et munasarja östrogeensed hormoonid töötavad normaalselt ja olete viljakas.
Kui tupeseen kordub sageli, 1-2 korda kuus, siis on vajalikud suukaudsed retseptiravimid, vahel isegi koos partneriga.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt