pap test ja kolposkoopia 17.12.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mulle tehti aasta alguses pap test ja testid suguhaiguste suhtes, kuna polnud ammu kontrollis käinud. Leiti trihomoonase nakkus. See raviti välja ja kontrolltest (DNA test) oli negativne. Pap test aga näitas "midagi" ja paluti poole aasta pärast pap-korrata. Tegin seda nüüd, ent teise arsti juures seoses elukoh vahetusega. Uus arst ütles, et emakael on punetav, natuke on seent, võttis pap proovi ja saatis mind kohe kolposkoopiasse. Pap test oli neg, st öeldi, et pap test in korras. Kuidas saab niimoodi pap näit kiiresti muutuda?
Seenravi kuuri tegin läbi, ent voolus ei kadunud päriselt.
Kolposkoopias käisin ära. Seal öeldi, et on põletik ja et rakukuju muutused. Kutsuti tagasi kolpskoopiasse ja võetakse siis uue aasta alguses proovid. Kolposkoopia arst tahab minuga ise edasi tegeleda.
Kas ma peaksin vooluse pärast uuesti selle endise arsti juurde minema ja lisa seeneraviks küsima? Või on targem lasta need kolposkoopia arsti poolt võetavad proovid ära lasta võtta ja kuulata, mis ravi edasi tehakse?
Kuidas mõista seda, et pap on neg ja kolposkoopia pos? Mis siis mul viga võiks olla? Kusjuures, aasta alguses ehti ka HPV test, mis oli neg, sest et mul ei ole HPV nakkust. Samas lugesin, et emakakaela vähki ilma HPV nakkuseta kindlasti ei ole? Mis tingib põletikku?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! PAP testiga saab avastada rakumuutusi,mis võivad viia emakakaelavähi tekkeni.Peamist osa emakakaelavähi tekkes mängib inimese papilloomviirus (HPV ).Normaalne vastus on PAP I.PAP II vastuse korral on tegu põletikuga,mis vajab ravi.Proovi on õige võtta m.tsükli keskel 10.-20. päevani.Päev enne analüüsi andmist ei tohiks olla sugulises vahekorras.Edasised protseduurid sõltuvad patsiendi riskifektorist ja vanusest.Vajadus on kindlasti ravida kaasnevaid infektsioone.Kolposkoopiale võib patsient saata ka peale vaginaalset vaatlust,sest kolposkoop suurendab emakakaela kuni 10 kordselt ja võimaldab arstil paremini näha rakuliste muutuste asukohta,ulatust ja tõsidust.Mina soovitan kolposkoopia arstil edasine ravi määrata.Edu soovides,Maie Väli