PCOS ja kaal 28.11.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 25 aastane naine. Minu probleem on selles, et ma ei jää rasedaks üle aasta juba.Väga suur soov saad teist last. Üks laps on mul juba olemas (3 aastane)ja esimene rasedus tuli kiiresti, kohe esimesest proovimisest. Esimese arsti juures tehti uuringud hormoonidele, kus oli madal progesteroon, kuid normi piirides veel.Olen saanud ka duphaston ravi, mis lõi mu tsükli täiesti sassi. Ühes kuus oli mul nagu 2 mensest ja lisaks veresegused määrimised. Selle ravimise jättis arst ära. Siis soovitati 2 kuud kasutada rasedusvastaseid tablette ja siis jälle proovida rasestuda, see ka tulemust ei andnud. Siis saadeti UH-sse seal vaadati ja öeldi, et kõik korras. Need uuringud tehti sel suvel. Nüüd novembris läksin teise arsti juurde(elukohast kaugemale) ja tehti mitu DNA analüüsi, mis kõik olid korras, PAP II,väike emakakaela põletik oli ka, mida ravisin Dalacin kuulikestega.UH-s leiti pärlikee sündroomi, PCOS-i. Menstruatsioon on alati olnud ebaregulaarne. Alates 28-45 päeva, menses on tavaliselt 2-3 päeva, duphastoni ajal olid päeva 4-5 päeva, ja nüüd viimased paar kuud on ka pikale veninud, esimene päev on vererohke ja jubedate valudega. Vahest on jäänud ka 2 kuud vahele. Enne päevi on alati väga paha, st. rinnad paisuvad ja on valulikud, kuuma hood, närvilisus jne. Kaal on ka tõusunud raseduse ajal. Raseduse ajal võtsin juurde 29 kilo. Enne rasedust kaalusin 65 kilo ja praegu kaalun 79 kilo, olen 167 cm pikk. Kuna ma tean, et PCOS-ga on vaja esmalt kaalu langetada, millega ma olengi hetkel tegelenud. Arst kirjutas mulle välja Reductil tabletid, et aitaks kaalu alandada,olen neid tarvitanud 3 nädalat ja kaal on alla läinud ainult 1,5 kilo ja söön nüüd ikka tunduvalt vähem. Infolehest loen, et see on vähe 3 nädalaga. Lisak tarvitan Agnucastoni tablette, kas neid ravimeid võib koos tarvitada, agnucastoni ja reductili? Kas süsivesikute vaene dieet annaks parema tulemuse? olen lugenud, et süsivesikute vaene dieet pidi just halvasti mõjuma rasestumisele. Olen juba nii sassis kõige sellega ja ei tea mida teha. Seda veel ka, et viimane arst saatis praegu mehe androloogile, et uurida kas mehel on analüüsid korras. Kuid see kõik võttab nii palju aega(arsti juurde aeg umbes 2 kuud, siis analüüsid ja siis minu arsti juurde aeg ka kuskil 1-1,5 kuud).Kas oleks äkki parem saata mind laparoskoopiale või saada ravi metformiiniga? ja samal ajal ka kaalu langetada. Sest kaalu langetamine ju võtab aega ja kas tõesti ennem ei saagi rasedaks jääda, kui kaal normi piires? Mida te soovitaksite hetkel teha, kas oodata mehe analüüside vastused ära või saaksin ma ise ka ennast sellel ajal kuidagi ravida?Vabandage, et kiri tuli natuke segane.

Naine

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Ei ole see asi sugugi nii sassis ja päris tüüpilist PCOSi ka ei ole.Piisavalt palju on anovulatoorseid m.tsükleid ja seetõttu ka visuaalsed muutused munasarjades.Enne ei ole mõtet metformini võtta,kui on ära tehtud veresuhkru kõver koos insuliinikõveraga,sest sellest sõltub raviks vajalik metformiini doosSamas soovitaks ka m.tsükli esimeses ja teises faasis määrata veres suguhormoonide sisaldus.Edu soovides,Maie Väli