emakakaelavähi vaktsiini kohta küsimus 25.10.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Selline küsimus, et kui ma pole sugulises vahekorras olnud. Kuid oraalseks ning eelmäng jms. on toimunud ning sooviksin teha emakakaelavähi vastast vaktsiini, et kas see toimib siis ka?

Teine küsimus on sügeluse kohta tupes, mis on mul mõned päevad olnud. Kas tegu võib olla tupeseenega või põhjuseid võib olla muid ka?

Ette tänades
tüdruk 22.a

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud 22.a. Tüdruk!
1. Hetkel on Eestis kasutusel 2 erinevat vaktsiini. Ideaalne on manustada vaktsiin enne vaginaalse suguelu algust, sest emaka kaela vähi risk tõuseb vaid vaginaalse seksiga (emaka kael paikneb tupes). Kondüloomid levivad ka suus, pärasooles, lahklihal, välissuguelunditel jm.
Ravimfirma lause: "Parim kink tütrele", peab paika.
Kuid vaktsineerimine ei ole vastunäidustatud enamikele naistele ja ka meestele kondüloomide vastu vaktsineerimiseks.
Kokkuvõtteks: kindlasti vaktsineerige end kondüloomide ja emaka kaela vähi vastu.
2. Kuna Te pole vaginaalset suguelu elanud, siis eelkõige tuleb mõelda tupeseenele ja ka bakteriaalsele vaginoosile ning allergiale kemikaalidest: liigsest pesemisest, pesukaitsetest ja tupetampoonidest, sünteetilisest pesust jm.-st.
Soovitused:
-ostke apteegist intiimpesugeel ja kasutage seda mitte rohkem kui 2x ööpäevas, püeske välisgenitaale jahedama veega
-ostke Klotrimasool kreem ja määrige välisgenitaalidele ning tupe esikule 2x ööpäevas kaebuste kadumiseni
-pöörduge noorte nõustamise kabinetti nõustamiseks www.amor.ee
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt