Hormoonid ja akne 30.09.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 24-aastane tütarlaps, kes mures oma aknega ligi 10 aastat. Võtan juba 8 aastat hormoontablette Diane 35, mis kuni raseduse ja lapse sünnini aitasid aknet kontrolli all hoida väga tõhusalt. Raseduse ajal halvenes naha olukord uuesti. Peale rinnaga toimise lõppu hakkasin Diane 35 taas võtma (siiani juba 8 kuud võtnud), kuid enam antud pillid ei aita. Olen õnnetu kuna lisaks kontrollimatule aknele on suurenenud ka juuksekadu ning näonahk on muutunud liigrasuseks (esineb ka üldine kehaline liighigistamine, st. ilma Maxim deodorandita ei kujuta elu ettegi) ning menstruatsiooni tsükkel ilma Diane 35-ta oleks vägagi ebaregulaarne. Olen kasutanud aastaid mitmeid nahaarsti poolt kirjutatuid ravimeid, mis küll leevendavad aknet, kuid ei ole siiani toonud minu murele lõplikku lahendust.
Kui üks mure kummitab juba nii pikki aastaid oma tõusude ja mõõnadega, siis muutub inimene ka paratamatult emotsionaalselt ebastabiilseks ning kimbutavad madal enesehinnang, pidev stress ja närvilisus. Seega enne psühhiaatri külastamist sooviksin teha hormoonide analüüsi :)
Olen mõelnud, et võibolla on probleemide põhjus hormonaalses häires ning diagnoosile vastava raviga leiaksin oma murele lahenduse.

Ettetänades,

Murelik tütarlaps

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Paraku on see tõesti nii,et seni kui võtate Diane-35 on m.tsükkel korras ja ka näonahk tunduvalt parem.Pikaajalisel kasutamisel harjub organism ja tulemused on oodatust kesisemad.Soovitan määrata hormoonidest testosterooni,östradiooli ja progesterooni m.tsükli 18-21 päeval.Võimalik,et hormoonide tase aitab ravi korrigeerida,samas võite saada täiesti normaalsed hormoonid ja siis peaks tõesti psühhiaatrit külastama.Mõnikord aitab antidepressiivne ravi.Sisemise tasakaalu normaliseerudes on sageli päris hea väline efekt. Edu soovides,Maie Väli