emakakaelavähi vaktsiin 22.09.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mõelnud emakakaelavähi ennetamiseks mõeldud vaktsiini teha. Tahaksin aga enne teada, mis on selle kõrvalmõjud (kui neid üldse on) ?

Kas soovitate seda teha?

Pole seksuaalelu veel elanud, olen kuulnud, et siis on seda mõttekas teha.

Ette tänades
Tüdruk (22.a)

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud 22-aastane Tüdruk!
Teil on väga õige mõte. Silgard on uus vaktsiin, mis kaitseb kõige enam emaka kaela vähki põhjustavate HPV (inimese papilllooomiviiruse) kõrge (onko)riski tüvede 16 ja 18 eest. Need põhjustavad organismis püsides 70% emaka kaela vähki. Vaktsiin kaitseb samuti HPV kondüloome põhjustavate tüvede eest.
Kõrvamõjud praktiliselt puuduvad. See on nagu tavaline süst käsivarde 3x 6 kuu jooksul. Alati on võimalik allergia, sest keegi pole ju enne oma elu jooksul seda saanud. See on tavaline vaktsiin, nagu mitmed, mida oleme saanud alates imikueast.
Soovitan kindlasti, sest emaka kaela vähi vastu on vaid 4 võimalust: mitte suitsetada, kasutada kondoomi, külastada regulaarselt naistearsti ja vaktsineerida. Kõik meetodid tuleks ära kasutada.
Väga hea lause on : Silgard on parim kink tütrele!
Ka selle tõttu, et üks süst maksab ~1700 krooni.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt, kell 21.38