Tsüst ja hormoontabletid enne rasestumist? 08.09.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 27 aastane naine, sünnitanud ei ole. Tsükkel on umbes 37 päeva pikk, mõningase kõikumisega (viimased päevad algasid 9ndal augustil). Jaanuaris oli raseduse katkemine 8ndal nädalal (verejooksuga valvetuppa pöördudumisel tehti seal kindlaks, et hcg oli 26.16 ja png 1.70, puhastuse tegemine ei olnud vajalik, anti tablett). Tänaseni ei ole rasestunud.

Praegune mure sai alguse juulis, kui tsükkel venis 40 päevani ning augustis hakkasid päevad küll õigeaegselt, kuid suurte valudega ja krampidega.

Pöördusin augustis Eestis olles naistearsti poole, kus tehti ultraheli uuring kõhu pealt ja arst mainis, et munasarjad on suurenenud. Ta soovitas hakata võtma Loette tablette järgmise tsükkli algusest (septembris), et korda saada hormoonide tase (analüüse ei tehtud, kuid ta ravis mind 6 aastat tagasi, siis tehti ka analüüsid verest).. Juhul kui peaksin rasestuma, soovitas ta tsükkli häire puhul kohe Duphastone võtma hakata ning kiiremas korras haiglasse pöörduda, et hoida ära järgmine katkemine.

Hetkel viibin kuni järgmise aasta sügiseni Norras ning külastasin siinset günekoloogi nädal hiljem . Siin tehti samuti ultraheli uuring, kuid seest poolt. Arst avastas 4 cm suuruse tsüsti. Tehti Ca analüüs, mis osutus normaalseks. Kui siinsele arstile mainisin, et soov on rasestuda, siis tema ei mõistnud, miks määrati Loette tabletid - väidedavalt nemad enam ei kasuta seda tsüstide raviks.

Hetkel ootan järgmist visiiti 17ndal septembris, et näha kas tsüst on suurenenud.

Soov rasestuda on väga suur. Hetkel olen segaduses, et kuidas siis käituda. Kas siis Loette tablette on mõtet võtta kui ma soovin rasestuda? Kas peale tablettide võtmist on hiljem rasestumine soodustatud?
Kas Loette kasutatakse enne rasestumist hormoonide taseme korda saamiseks?

Ette tänades

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Suure tõenäosusega on tegemist follikulaartsüstiga,mis imendub iseeneslikult kahe kuu vältel.Samas ei saa ka öelda,et Loette tarvitamine mingi viga oleks.Meditsiinis ei ole kunagi kirjutatud seadusi.Loogiline,et Loette tarvitamise ajal Te ei rasestu,aga ravimi lõpetamisel peaks kõik normaliseeruma.Tavaliselt need tsüstid resorbeeruvad ja ma loodan et 17.septembril on tsüsti mõõtmed tunduvalt vähenenud.Edu soovides,Maie Väli