HPV ning pillid 07.09.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul avastati äsja sugulisel teel saadud inimese papilloomiviirus, mis võib põhjustada hilisemat emakakaelavähki. Olen 20aastane. Nüüd tekkisid mõned küsimused:
1. Kas madaladoosiliste HARMONET kombineeritud pillide (20 mikrogrammi etinüülöstradiooli ja 75 mikrogrammi gestodeeni on 1-s tabletis) kasutamine on vastunäidustatud nüüd, tänu HPV avastamisele? Mõte selles, et kas pillid suurendavad emakakaelavähi tekke ohtu nüüd veelgi?

2. Kas HARMONET pillide tarbimisel vähendavad nende pillide toimet sellised ravimid nagu Ibumetin, Ibumax, Coldrex HotRem (külmetuse raviks), toidulisandid (nt imuno SPEKTRUM, kus mitmeid eri vitamiine, nt C-vit, ja mineraalaineid ning punase päevakübara ekstrakt), Vitavision (silmade tugevdamiseks)?

3. Kas HPV kuidagi võib halvasti mõjuda ka munarakkudele? Kas lapsed sünnivad ikka tervetena või avaldab HPV neile kuidagi halba mõju?

4. Kui tihti tuleks naistearsti juures kontrollis käia, kui mul avastati just selline HPV tüüp, mis võib emakakaelavähki põhjustada?

5. Kuidas peaksin elama, et vähi riski vähendada? Kas toidulisandite tarvitamine tuleks näiteks kasuks, et ohtu vähendada?

6. Kas HPV võib tingimata just sugulisel teel saada või on ka mõni teine variant, kuidas ma selle saada võisin?

7. Kuhu peaksin pöörduma, kui tahaksin käia kontrollimas oma rindu, et välistada rinnanäärme ohtu?

Ette tänades abi eest
Muretsev neiu

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Muretsev neiu!
1. Antibeebipillid ise ei suurenda riski, aga kuna antibeebipillide kasutajad ei kasuta kondoome või kasutavad harva, siis risk saada sugulisel teel levivaid infektsioone on kõrgem.
2. Nimetatud ravimid ei vähenda toimet.
Saate juurde lugeda:
http://www.ens.ee/kontra.htm
3. HPV kõrgte riski tüved põhjustavad 15.-25. aastaga emaka kaela vähki ja madala riski tüved kondüloome. Munarakke nad ei kahjusta. Oma tütred vaktsineerige juba 9-aastaselt emaka kaela vähi vastu, enne suguelu algust.
4. 2x aastas, kui nii soovitab tsütoloog (PAP testi hindaja arst). Olevalt PAP testi vastustest, hiljem harvem.
Saate juurde lugeda:
http://www.ens.ee/emakakael2_frames.htm
5. -mitte suitsetada
-kasutada kondoome, vähendada partnerite arvu
-külastada regulaarselt naistearsti
-vaktsineerida end emaka kaela vähi vastu
Need 4 ongi kõik meetmed.
6. Viirused levivad ka puutekontakti teel, näiteks nahale. Emaka kaela vähki põhjustavad tüved vaid sugulisel teel.
7. www.mammograaf.ee omal soovil tabletivabade päevade ajal (nende lõpus).

Ärge asjatult muretsege: terve ja tugev organism saab ise viirustest jagu!
Tehke kõik selleks, et organism oleks terve ja tugev.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt, kell 8.51