emakas lõhkenud tsüst ja dermoidtsüst munasarjas 21.08.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Vähem kui kuu aega tagasi läksin Pelgulinna Günekoloogia esmaabisse tugeva krambiga alakõhus ja avastati mingi laik emakas- arst ütles, et kui see on veri, siis parema munasarja opile( osaline või täielik eemaldamine), kui mitte, siis läheb õnneks. Tehti C. D punkteerimine, mille tulemusena eemaldati 90 ml veresegust vedelikku. Veetsin kolm päeva haiglas, esimese päeva tilgutite all ja edasi antibiootikumid.
Välja kirjutades käisin veel ultraheliuuringul ning sain teada, et mul on 2 cm-se läbimõõduga dermoidtsüst paremas munasarjas. Ma ei ole kordagi oma elu jooksul rasestunud(arvatavasti toitumishäire tõttu) arst arvas, et dermoidtsüsti ja teise tsüsti tõttu) aga plaanin edasi proovida.
Kas on võimalik, et eelnev arst ei märganud tsüsti (ka munasarjas)?
Kas selline "elukas" võib häirida mu rasestumist ja lapse kandmist? Millest selline kasvaja üldse tekib? Kui kaua tuleks hoiduda seksuaalvahekorrast peale punkteerimist? Kas on ohtu, et see tsüst muutub vähiks,

Lugupidamisega,
KK

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Dermoidtsüsti osas peaks veel leidu täpsustama. Soovitaks teha kuu möödudes uus UH uuring. Kui leid on olemas, siis dermoidtsüsti soovitaks opereerida, kuna see võib häirida rasestumist.Dermoidtsüst kasvab edasi ja hävitab munasarja kudet. Punkteeritud munasarja tuleb ka jälgida, kuna tsüst võib uuesti tekkida. Tsüstide teke on seotud väga paljude olukordadega. Kindlasti võivad põhjustada tsüklihäired, gennetiline soodumus, toitumishäired jne. Peale punktsiooni ei tohiks vahekorras olla 10 päeva. Vähi tekek oht noortel on väga minimaalne. DR Kadastik