täiendav küsimus 20.07.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Oleks täiendav küsimus eelmise küsimuse juurde. Kas antud teel levib HIV?

Proovisin Kaubamaja naisteosakonnas aluspesu. Et näha paremini aluspesu sobivust, tegin seda ilma aluspüksteta. Selleks on poe pesudel ka spetsiaalne pesu kaitsev kile. Samas tekkis mure, et kas sellisel teel on võimalik saada baktereid või suguhaigusid?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
HIV levib peamiselt sugulisel teel ja kehavedelike kaudu (vereülekandel, süstimisel veeni, oraalse-, anaalse ja vaginaalse seksi ajal). Ka emalt vastsündinule sünnituse ajal.
Mure, ärevuse ja kahtluse korral tuleks aidsikeskuses anda veenivere analüüs (1,5) 2. ja 3. kuu järel, et saaksite rahulikult magada ja toimida.

Õppige oma murest ja ärevusest ja ärge proovige tulevikus võõrast aluspesu ilma aluspüksteta. Võimalus saada haigusi on väike, kuid mitte olematu. Genitaalherpes levib näiteks puutekontakti teel, eriti siis, kui Teie välisgenitaalidel on marrastused, näiteks peale raseerimist vm.
Bakteriaalsete infektsioonide oht on võimalik siis, kui on kohe vahetult haige eritistega kokkupuude ja Teie vastupanu on nõrgenenud (stress, alatoitumus, muud haigused jne.).
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt