pärlikee munasarjades 19.07.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lühidalt siis nii, et see pärlikee, mida arst uh-s sinu munasarjas näeb, on kogunenud folliikulid, mis pole lõpuni küpsenud ja vabanenud, vaid jäänud oma kasvus soiku ja siis munasarja seinale kinnitunud.

Millist ravi soovitaksite Teie ja kas pärlikee pikaajaline seismine munasarjas on kahjulik ka?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Tegemist on PCOS sündroomiga ehk polütsüstiliste munasarjade sündroomiga.
Selle sündroomi üheks väljenduseks on nn. "pärlisündroom või pärlikee" leid munasarjades. Ultraheliuuringul on jälgitavad sama suurusega folliiklid, mis on valgekesta all ja näevad välja nagu pärlid, on ühesuurused.
See on patoloogia, mis seisneb selles, et ovulatsioone ei toimu, folliiklid ei küpse ja ei lõhke ovulatsiooni ajal, sest munasarja ümbritsev valkjas kest on väga paks kuna valkja kesta all toodetakse liigselt meessugu hormoone.
Need naised on sündinud sellise geneetikaga ja kannatavad peamiselt viljatuse all, mille põhjuseks on anovlatsioonid.
Mõned siiski rasestuvad spontaanselt. Enamik vajab viljatuse uuringuid ja ravi munasrjade drillimise teel.
Ka nende naiste fenoptüüp on äratuntav: karvasus ehk hirsutism, kehatüve rasvumine, akne, veresuhkru tõus jpm. Kuid ei pruugi olla väga tüüpilisi väljendusvorme.
Ultrahelileiu nimetus on enamasti mikrotsüstilised või polütsüstilised munasrajad.
Sündroomi diagnoosimiseks peavad olema veel mitmed probleemid.
Teie ravi sõltub Teie soovist. Kui soovite rasedusest hoiduda, siis parimaks raviks on spetsiaalsed antiandrogeense toimega antibeebipillid. Need naised kannatavd alakõhuvalude all ja sagedaste munasarja tsüstide käes, mida põjustavad anovulatsioonid.
Kui soovite rasestuda ja sünnitada, siis vajate uuringuid ja võimalik, et ka ravi kui Te ei rasestu spontaanselt ~1 aasta jooksul (olenevalt vanusest).
Oluline oleks olnud Teie vanus ja rasedusanamnees.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt