tugevad valud päevade ajal 24.04.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 17. aastane tüdruk ja umbes pool aastat on päevade ajal alakõht krampis ja valutab väga tugevalt. Tihti kiirgab valu ka selga ja neerudesse. Voolus ei ole eriti tugev, kuid valu on talumatu. Puudun koolist tavaliselt päevade ajal ja üritan need päevad mööda saata magades. Võtan tihti valuvaigisteid, et saada natukenegi midagi teha. Vahel on ka süda paha.
Millest võib see nii tugev valu tuleneda ja kas ma peaks pöörduma günekoloogi juurde(ei ole kunagi käinud) ja kuidas neid valusi leevendada (peale valuvaigistite ja sooja vanni)

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
valulikud menstruatsioonid on seotud ovulatoorse menstruatsioonitsükliga ja seda probleemi esineb suhteliselt sageli. Iga kolmas naine tunneb valulikkust menstruatsiooni ajal, väga tugevate menstruatsioonivaludega on hädas 10% naistest. Lisaks valudele alakõhus ja seljas esineb sageli ka iiveldust, oksendamist, peavalu ja kõhulahtisust.
Valu leevendamiseks on kõige efektiivsemad Diclofenac, Ibuprofen, Naproxen, Ketoprofen jt. seda tüüpi valuvaigistid, mida peaks kasutama võimalikult kohe menstruatsiooni alguses. Samuti on väga efektiivsed hormonaalsed rasestumisvastased tabletid e.pillid.
Lohutuseks võin öelda, et tavaliselt laheneb probleem iseenesest peale sünnitust.