tupe valulikkus 24.03.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Minu tütar tunnistas 18 aastaselt, et kannatab umbes 13 aasta vanusest tupe valulikkuse all. Arst tegi analüüsid (suguhaigusi ei kontrollinud, kuna süütu), midagi ei leidnud, arvas et soolebakterid. Soovitas Klotrimasooli ja Femigeeli. Abi ei saanud, valu tupes on tunda ka keha painutamisel . Uusi uuringuid kardab, sest läbivaatus oli kohutavalt valus. Kas on olemas võimalus, et on saanud minult klamüüdianakkuse näit. käteräti kasutamise kaudu? Kas on oht viljatuse tekkeks? Arst ütles ka, et sugueluga saab korda, tütar ütleb, sellise valuga jääb igaveseks ära. Tuleb uuesti arstile minna, aga mida uurida? Üritasin ise küsida üht-teist, arst sai pahaseks, soovitas teise arsti juurde minna, mida tulebki teha. Mure on suur, äkki oskate aidata.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
nagu ma Teie kirjast aru saan, pole Teie tütar veel sugueluga alustanud, kuid juba aastaid vaevab teda tupe valulikkus. Kui suguelu pole olnud, pole võimalik ka nakatuda sugulisel teel levivatesse haigustesse, k.a. klamüüdiasse. Klamüüdia ei levi kontakti teel, nakatumine mitte sugulisel teel pole võimalik. Seega on sellisel juhul hirm suguhaiguste ja lastetuse probleemi ees täiesti alusetu. Tupe valulikkus avaldub tavaliselt vahekorra ajal või peale seda ja sellel on erinevaid põhjusi (põletikud, vaginism), ravi sõltub põhjusest. Reeglina ei esine valu tupes keha painutamisel. Samas võib valu kiirguda tupe piirkonda ja valu põhjus on hoopiski mujal. Et pakkuda välja võimalik valu põhjus, peaks põhjalikult vestlema teie tütrega. Igal juhul soovitan teha korduv uuring naistearsti poolt, k.a. ultraheli uuring.