munajuha ja munasarja põletik 05.03.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen 25 aastane neiu. Mul on avastatud munasarja ja munajuha põletik (diagnoos N70.0) vasakul pool. Vaadati ultrahelis ja öeldi, et emakas on nihutatud ja natuke välja veninud ka. Seda naistaerst seostas põletikuga. Veel avastas, et mul on emakakaela erosioon. Ise käisin detsembris naistearsti juures ja erosiooni kohta naistearst ei öelnud küll midagi. Mulle kirjutati välja Doksütsükliini tabletid, 2tk päevas 7 päeva jooksul. Olen juba pool kuuri läbi teinud, aga mingit parenemist pole tunda. Valutab alakõht pidevalt, valu on nüri, mitte eriti tugev. Mul on tunda ka, et alakõht on ka natuke paistes, aga see võib olla subjektiivne mulje. Naistearst võttis mul analüüse veneroloogiliste haiguste kindlaksmääramiseks, aga ma olen 99% kindel, et mul neid pole, sest mul on püsisuhe ühe mehega. Mul on mitu küsimust. Kas on veel mingi täiendav ravi minu probleemile? Ma olen kuulnud, et selline põletik mõjutab fertiilsust edaspidi. Mina tarvitan praegu Agnucaston tablette, kas nendel pole koostoimeid Doksütsükliiniga? Viimane küsimus on selline, et kuidas ravitakse mittesünnitaval naisel emakakaela erosiooni ja kui tõsine on selline haigus?

Ette tänades, Olga

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Olga!
Ultrahelidiagnostika ei ole põletike diagnoosimiseks, vahel kinnitamiseks, kui on näha moodustised, vedelikud, vaba vedelik väikevaagnas jm.
Peamine põletike diagnostika on ikka analüüsidega sugulisel teel levivatele haigustele. Kui olete sünnitamata, siis olulised uuringud on urogenitaalsele klamüdioosile ja gonorröale. Kui need on negatiivsed, ei ole välistatud muud põletikud. Olulised on need emaka kaela punetuse ehk sünnitamata naisel on korrektne termin limaskesta marrastuse diagnostikas.
Valu ei pruugi ollla põletik, aga võib olla üks tunnustest.
Ravi on mitmesugust, kuid enne on vajalik günekoloogiline kontroll, uuringud ja nõustamine.
Kõik põletikud mõjuvad fertiilsusele ebasoodsalt. Seetõttu sünnitamata naistele on õigem kirjutada ravi, kui jätta ravimata.
Kas Agnucastoni tarvitate rinnavalu vastu?
Emaka kaela limaskesta marrastust ei pea ravima, kui ei esine põletikku emaka kaelal, kui analüüsid olulistele sugulisel teel levivatele haigustele on korras ja rakkude uuringud PAP testid emaka kaelal ja emaka kaela kanalist on korras.
Paluge oma analüüside koopiad oma kätte ja soovitan teisest nõustamist. Vajate informatsiooni.
G.Litter
www.naistearst.ee