peetumine ja sellejärgne metformiin 10.02.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen Teie patsient Elites, kuid kuna elan välsimaal, ei ole võimalik hetkel teie juurde konsultatsiooni kohale tulla.
Sel suvel käisin teie juures murega, et tsükkel on äärmiselt ebakorrapärane ja sooviks oli rasestuda. Hormooniproovide tulemuseks oli LH hormooni tase 28, ülejäänud hormoonid olid vist korras. Raviks kirjutasite mulle 6 kuud metformiini. Tsükkel reguöeerus kohe ilusti ning kolme kuu jooksul õnnestus rasestuda. Peal rasestumist jätkasin metformiini võtmist annust järkjärgult vähendades. Korra esines kerget määrimist 7. nädalal, kuid loote süda lõi ja kõik oli korras. 12. nädalal ootamatult rasedus peetus ning nädal hiljem (täna) toimus puhastus.
Loomulikult lähen ka siin edasi arsti juurde puhastusjärgsesse kontrolli, kuid kuna siin käivad mitmed asjad teistmoodi ja ka ühe arsti juurde kaks korda järjest ei satugi, sooviksin küsida ka Teie arvamust. Millal uuesti rasedust üritama võiks hakata sõltub ilmselt suuresti ka emaka seisundist, kuid millised on Teie seisukohad antud küsimuses? Ja kas ma peaksin peale puhastumist millalgi uuesti metformiini võtma hakkama ning kui, siis millal? Kas oleks vaja teha veelkord hormooniproovid või võib endise skeemi järgi jätkata? Tundub, et peetumisel ei olnud minupoolsete hormoonidega mingit pistmist, kuid kas on vajalik võtta ka mingeid muid ravimeid metformiinile lisaks? Mida veel soovitate võimalikult kiireks taastumiseks?
Ette tänades,
Kati

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere Kati. Mäletan teid väga hästi ja mul on tõesti kahju teie rasedsue pärast. Katkemise põhjuseid on palju ja ei oskagi ju kindlallt väita midagi. Soovitan teha 5-6 kuud vahet ja siis uuesti proovida. Esialgu vaataks kuidas tsükkel taastub ja häirete korral võiks ikkagi teha hormoonanalüüsi (LH). Kui seda pole võimalik teha, siis soovitaks jälle Metformini võtta sama skeemi järgi. Sellega ju jäite rasedaks ja tsükkel reguleerus. Soovitaks lisaks võtta rased-
use kollaskeha hormooni kuni platsenta formeerumiseni(raseduse ajal). Seda kõike peaks arst määrama. Soovitaks süüa E vitamiini pidevalt kuni rasestumiseni. Dr kadastik