Endometrioos ja viljatus 07.02.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, pöördun murega.

Olen 31 a naine. Rasestumine ei ole õnnestunud aasta jooksul, mees korras. Raviarst saatis laparoskoopilisele operatsioonile, mille käigus leiti I astme vaagnakelme endometrioos, seda ei eemaldatud. Liiteid ei esinenud, munajuhad vabalt läbitavad. Siit ka küsimus, kui liiteid ja tsüste ei esine, kuhu siis vales kohas tekkiv verejooks satub ja mida võib põjustada?

Olen aru saanud et endometrioos ei ole lõpuni ravitav ja on progresseeruv. Kas võib arvata, et ehkki mul on menstruatsioon alati olnud valulik (esimestel päevadel), samas muidu valusid ei esine, võib haigus mingil põhjusel ägeneda?

Mis võiks olla rasestumiseks määratav ravi, kas munasarjade stimulatsioon või hormoonravi?

Suurimad tänud vastuse eest.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Endometrioosi kerge aste reeglina ei ole kindel rasestumatuse põhjus . Munajuhad on teil läbitavad ja liiteid pole. Samas endometrioos on imuunsüsteemi haigus ja sellisel juhul arvatakse et organismis tekivad teatud antkehad ja ained, mis siiski omavad osa rasestumisel. On leitud, kui vaagnakelmel olevad kolded eemaldada võimaluste piires, siis muud ravi ei olegi vaja(kergete vormide korral) ja rasestumine õnnestub enam. raskemate vormide korral vajalik hormoonravi(nt Zoladex). Selgitus on selles, et need kolded just osalevad rasestumist mõjutavates protsessides. Menstruatsiooni eelselt kolded muutuvad kohevamaks ja mensese ajal eritub menstruatsioonitaoline eritis väiksesse vaagnasse, see omakorda põhjustab valu menstruatsiooni ajal, uute kollete teket, liiteid väiksese vaagnas. Iga kord ei toimu protsess nii, organismid on erinevad ja haigus võib käituda erinevalt. Samas võib kõhukoopasse sattunud veri ka lihtsalt resorbeeruda, liiteid ei teki. Kui teil on raskusi rasestumisega, siis soovitaks stimuleerida ovulatsiooni, eelnevalt oleks vajalikud hormoonuuringud. Võimalik on ju muu põhjus, eriti endometrioosi I astme puhul. Dr Kadastik