papillomviirus 05.02.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

PAP testi tulemusena selgus, et on papillomiviirus (II-III?), lisaks käisin täiendavalt kolposkoopias mille tulemusena selgus, et on krooniline emakakaelapõletik.
Kas emakakaelapõletikku ravitakse, kui selle põhjustajaks on eelnimetatud viirus.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Väga sageli ajavad patsiendid segamini PAP testi ja HPV testi.
Unustasite märkida oma vanuse.
PAP test on günekotsütoloogiline uuring emaka kaelalt ja emaka kaela kanalist rakkudele (ka vähirakkudele). PAP testi norm Eestis on kuni PAP II, millega enamasti kaasneb emaka kaela põletik. Sagedamini esineb seda spiraalidega naistel. PAP II-III on patoloogiline, vajab edasisi uuringuid, ravi ja kordamist.
Noorematel on oluline teha uuring HPV-le ehk inimese paillloomiviirusele.
Kolposkoopia on emaka kaela uuring suurendusega. Kas võeti ka proovitükk-biposia?
Emaka kaela põletikku saab ravida.
Viirust ei saa ravida. HPV viiruse vastu saab vaktsineerida.
Suure tõenäosusega vajate emaka kaela põletiku ravi, PAP testi kordamist 0,5 aasta pärast.
Kui Teil on spiraal, mõelge selle väljutamisele.
Ärge suitsetage! Suitsetamine on üks emaka kaela vähi riske. Kasutage kondoomi.
G.Litter
www.naistearst.ee