pillid ja lastetus 12.01.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 24.a. ja tarvitanud rohkem kui kuus aastat järjest kombineeritud pille (3 a järjest üht, 3a järjest teist sorti ja nüüd kolmandat sorti). Mingeid erilisi kõrvalnähtusid ei tähelda, kui siis ehk sagedased peavalud. Samas on mul diagnoositud ka HPV.

Plaanin pille kasutada veel vähemalt samapalju aastaid. Tean, et kombineeritud pillid takistavad ovulatsiooni. St aastatepikkusel pillide tarvitamisel ei toimu aastaid ovulatsiooni. Ja sellega seoses mure: Kui minu munasarjad nö aastaid munarakke ei tooda (neid kunstlikult takistatakse), siis kas see tähendab, et hiljem, kui soovin lapsi saada, võib mul sellega probleeme tekkida? Või hoopis see, et siis küpseb nö mitu munarakku korraga (mitmikuid nagu ei tahaks). Ehk: kuidas mõjub aastatepikkune järjestikune pillide tarvitamine lastesaamisvõimalustele? Kui mõjub halvasti, siis milline oleks parem rasestumisvastane vahend?

Lugupidamisega,
Kätlin

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui te olete pikalt pille võtnud, siis võib ette tulla, et rasestumine võib aega võtta peale nende lõpetamist.. Kõik oleneb tegelikult organismist. On leitud, et need naised, kelle on olnud varem (enne pille) tsüklihäired, siis nendel võib tekkida selline probleem. Kui te olete pille võtnud, siis küll ei soovitaks midagi muud. Tänapäeva pillid on madala hormoonisisaldusega ja peetakse ohututeks. Ki teil tekivad kõrvaltoimed, sisi peaksite mõtlema nende ärajätmisele. DR Kadastik