Op-i järgne taastumine 12.01.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mulle tehti 8.dets. op. Emakas eemaldati, munasarjad ja emakakael jäi alles. Kahjuks tuli teha 9.dets õhtul kordus op, sest üks veresoone ots oli hakanud lekkima ning veri voolas kõhtu. Verekaotus oli üsna suur, nii et 10.dets tehti vereülekanne (2 doosi). Lõpuks läks kõik hästi ja taastusin kenasti.
Täna, s.o. 12.dets hommikul märkasin tualetis käies, et paber ei jää päris puhtaks, pühkides veidi määrib. Kuna olen kahest op-ist nii ära hirmutatud, siis tormasin hommikul valvearsti juurde, kes mind üle vaatas. Ütles, et see vähene veritsus tuleb emakakaelast. Ta ütles, et seda võib esineda, sest munasarjad töötavad ja toodavad hormoone edasi ja et emakakaelast võib ka midagi eralduda. Eile õhtul märkasin, et korra tuli nagu lima.
Haiglast tulles öeldi, et kuu aja möödudes võib igas mõttes normaalset elu elama hakata. Sugule alustasin uesti 32 päeva möödudes op-ist. Käisin ka 3-päevasel väsitaval tööreisil 8.-10.jaanuarini. Reisi ajal ei käinud korralikult ka kõht läbi. Kas ka sellised asjad võivad mõjuda?
Alakõht on muidugi veel ikka tundlik, WC-s käies annab tunda, näit. kui pissimise lõpetan. Tänuga vastust oodates, E.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud E.!
Kahjuks unustasite kirjutada oma vanuse ja loodetavasti mõtlete 12.jaanuari, üle kuu aja operatsioonist hiljem.
8.dets. operatsiooni nimetus on supravaginaalne emaka amputasioon ilma adneksideta ehk arukas oleks meelde jätta, mis on alles: emaka kael ja mõlemad munasarjad koos munajuhadega ehk emaka manustega.
Olete küll palju tüsistusi üle elanud, kuid märgite toredalt:"Lõpuks läks kõik hästi ja taastusin kenasti."
Nõustun valvearstiga. Nooremetel naistel jäetakse alles pikem emaka kaela osa, mida nimetatakse köndiks. Emaka kaela kanalisse jääb veidi alles emaka limaskesta kude, mis reageerib kord kuus munasarja hormoonide tööle ehk nagu oleks vähese verega menstruatsioon. Võiksite isegi need veritsuse alguse päevad üles kirjutada nagu menstruatsioonide 1.päevad. Kui on vajalikud hormoonuuringud, siis on m. tsükli päev oluline. Edaspidi on vajalik teada, kui vanalt menstruatsioonid lõppevad munasarjade töö lõppemisel ja algavad üleminekuea kaebused.
Kuna on üle kuu operatsioonist möödas, siis enam ei ole võimalik, et mõni õmblus läheb lahti või veresoon. Küll aga tunnevad operatsioonijärgsed patsiendid muutunud olukorda ~6 kuu jooksul.
Väikevaagna anatoomia on muutunud ja võimalik, et soolestiku toonus on langenud. Kõhukinnisust vältige õige toiduga, jooge vähemalt 1,5 l vedelikke päevas, kasulik on vesivõimlemine, ujumine, võimlemine jm. tervisesport.
Urineerimiskaebused võivad olla ka algava tupekuivuse sümptomiteks või kaasneda tupeseene ägenemisel, sest olete palju ravi saanud.
Kindlasti läheb iga päevaga olukord ja enesetunne paremaks. Kirurgia eesmärk on elukvaliteedi parandamine.
Külastage regulaarselt naistearsti, et olukord oleks kontrolli all ja hingel rahulikum.
G.Litter
www.naistearst.ee