Viljatus 05.01.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen üle aasta üritanud lapseootele jääda. On olnud põiepõletikud, kuid teisi põletikke ega varasemaid rasedusi olnud pole, tsüklid alati korrapärased. Viisin naistearstile 6 kuu basaaltemperatuuride graafikud, mille põhjal selgus, et ovulatsioone pole toimunud. Arst saatis ultraheliuuringule, mis näitas, et üks munasari atroofiline, teine üksikute folliikulitega. Vereanalüüsi põhjal hormoonidega kõik korras. Ja nüüd saatis arst minu abikaasa androloogi juurde konsultatsioonile. Minu küsimus: kas sellest teadmisest ei piisa, et naisterahval ovulatsioone ei toimu, et raviga alustada? Jääb mõstetatmatuks põhjus, miks uuritakse meesterahvast ka sel juhul, kui on teada, et naine on viljatu. Mis meid tõenäoliselt ees ootab? Milliseks kujuneb ravi?
P.S. Mõistan, et võiksin niiviisi ka oma arstile küsimusi esitada, kuid napisõnaliste vastuste tõttu tunnen, kuidas küsimused kabinetist lahkudes uuesti ja uuesti tekivad...

Ette tänades.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Basaaltemperatuuri graafiku järgi ei ole tõepoolest mõistlik otsustada Teie viljakuse üle.Väga positiivne näitaja on regulaarsed menstruatsioonid ja see ,et hormoonid olid korras.Ultraheliuuringut peaks ilmselt kordama ja seda tegema m.tsükli keskel või m.tsükli oletatavas teises faasis.
Mehest tingitud lastetuse osakaal on viimaste aastate jooksul tõusnud.Eri uuringute põhjal arvatakse see olevat 30% ja lastetust tuleb käsitleda kui paari ühist probleemi. Edu soovides,Maie Väli