Raseduse katkestamine 13.11.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Millal oleks kõige parem soovimatut rasedust katkestada? Millised võivad olla kõrvalnähud abordi tegemisel ja sellele järgneval perioodil? Kas on oht ka lastetuks jääda?

Tänan!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Kui olete selle otsuse läbi mõelnud, soovitan katkestada raseduse võimalikult ruttu. Mida suurem on rasedus, seda suurem on ka tüsistuste oht (emakakaela vigastust-sest on vaja avada rohkem emakakaela,emaka perforatsioon, verejooks, platsenta või loote osiste peetumine emakas). Enne abordile minekut võetakse Teilt naistearsti poolt emakakaelast analüüsid, et välistada põletik . Põletiku korral tuleb enne abordile minekut teha vastav ravi, et ei tekiks abordijärgset põletikku. Abordijärgse põletiku korral võib tekkida limaskesta kahjustus, mis võib olla hilisema viljatuse põhjuseks. Kui rasedus on nii suur, et ei jõuta enam põletikuravikuuri läbi viia,tuleb põletiku ravi alustada kohe ja jätkata edasi peale raseduse katkestamist. Abordi komplikatsioone esineb kuni 2 % protseduuridest, kõige tõsisem neist on emaka perforatsioon. Enne abordile minekut peaks Teie naistearst Teid nõustama ja andma Teile ka vastava nõustamislehe, mida saate kodus rahulikult lugeda. Protseduurile minnes saate alati arstilt veel üle küsida, kas olete õieti asjast aru saanud. Mõelge ka ära, millist kontratseptsiooni meetodit asute kasutama peale aborti. 2 nädalat peale abrasiooni on Teil õigus väljaspool järjekorda käia naistearsti vastuvõtul, et veenduda Teie tervise korrashoius.

Kui peale aborti tekib kõhuvalu , rohke vereeritus suguteedest, palavik või halvalõhnaline voolus, pöörduge kohe naistearsti poole või haiglasse.

Tervitades Aire Sekavin