hormoonspiraali paigaldamine 21.11.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 46-astane. 2005.a. jaanuaris oli infarkt. Mingeid günekoloogilisi haigusi pole kunagi põdenud, 6 viimast aastat kuni oktoobri alguseni oli vaskspiraal. Igal aastal korra olen käinud perioodilises günekoloogilises läbivaatuses. Kõik on olnud korras. Septembris järjekordsel läbivaatusel tehti üle hulga aja PAP-test, mille vatuses avastati pappilloomviiruse kõrge riski viirus (16,18). Edasi kontrolliks uus PAP test, kolposkoopia ja biopsia, mille vastused aga ei näidanud midagi peale kroonilise emakakaelapõletiku. Ühtlasi eemaldati ka vaskspiraal. Üks arstidest arvas, et minu vanuses mingeid kaitsevahendeid enam kasutama ei pea, rasestumisoht on praktiliselt välistatud. teine arst, kes biopsiat tegi, lasi teha vereproovi, mis näitas veel aktiivset fertiilsust ja ta soovitas küll selle teise arstiga, kes oleks nagu otsustaja, mingi kaitsevahendite süsteemi välja mõelda. Tablette ma läbitud infarkti tõttu võtta ei tohtivat, aga see esimene arst, kes alguses arvas, et nii vanadel üldse midagi vaja pole kasutada, oli nüüd seda meelt, et peaks panema hormoonspiraali. Täpselt ta ei väitnud, et see minule ohutu oleks ja veresoonkonnale halvasti ei mõjuks, aga arvas, et peaks proovima. Kuna spiraal ise on võrdlemisi kallis, uue infarktiga ei tahaks katsetada, siis kardan veidi. Varemalt (üle 15 aasta tagasi ) kasutatud hormoontabletid mõjusid mulle alati halvasti, tekitasid iiveldust, pearinglust, kiiret kaalutõusu. Samas ei tahaks ka aastateks abikaasaga iga kord ainult kondoomiga vahekorda. Mida soovitate?

Murelik Mann

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Et perimenopausi ajal vajatakse pikaajalist kontratseptsiooni,on soovitatuim meetod hormooni vabastav emakasisene vahend,sest see kaitseb ka põletiku eest.Edu soovides,Maie Väli