konisatsioon 10.11.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

kolm päeva tagasi teostati konisatsioon, mõõdukas düsplaasia. arsti sõnul läks kõik hästi, aga kuna olin pärast narkoosi nii uimane , siis jäi küsimata hulk küsimusi, mis nüüd veidikene piinama on hakanud.
1. Kui suur on tõenäosus, et düsplaasia hakkab kunagi uuesti avalduma ja kui see tõesti nii on, siis kas 10 aasta pärast või vähema aja jooksul ( kui muidugi uut nakatumist ei toimu)
2. Kas mul on kunagi tõenäosus siiski põdeda emakakaelavähki või saan seda vältida vajadusel korduva tüki eemaldamisega.
3. Kui soovin sünnitada kolme aasta pärast (hetkel 22) , siis kas mõjutab operatsioon kuidagi emakakaela avanemist ja annab see mulle eelduse keisrilõikeks.

Suured tänud Teile.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
inimese pappilloomiviirus, HPV, on organismis aastaid enne, kui arenevad rakulised muutused emakakaelas. Emakakaela konisatsiooni käigus eemaldatakse kahjustatud emakakaela osa, peale sellist ravi on vajalik olla jälgimisel (PAP testid) ja soovitav on teha korduv HPV tüpiseerimine 6 kuud peale ravi. Risk HPV retsidiiviks ja uue düsplaasia tekkeks peale konisatsiooni on kuni 20% .
Kui esineb kõrge riskiga HPV tüüp, võib düsplaasia areneda 2-4 aasta jooksul.
Kuna nüüd on võimalik vaktsineerida HPV kõrge riski tüvede vastu (HPV 16, 18), siis soovitan seda teha, kuna HPV 16 ja HPV 18 on seotud emakakaela vähi tekkega.
Peale konisatsiooni on võimalik normaalne sünnitus, keisrilõige pole vajalik.