Emakakaela kõrvetamine 31.10.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 24-aastane ning aasta tagasi diagnoositi mul krooniline emakakaela põletik (võeti koeproov), muid haigusi ei olnud. Naistearstil käin alates 19 eluaastast ning alati on läbivaatustel öeldud, et emakakel on punetav nii et tõenäoliselt on krooniline põletik olnud kaua aega.
Kevadel kontrollis käies ütles arst, et emakakela oleks tarvis kõrvetada, kuna muidu põletik ise üle ei lähe, kuid seda ei tee enne, kui olen ära sünnitanud oma esimese lapse. Kuna muidu pidavat sünnitus raskem olema. Nüüd käisin nädala eest jälle kontrollis ning arst andis mulle aja kõrvetamiseks. Miks otsustas ta nüüd kõrvetamise kasuks, ta mulle ei öelnud. Samuti läbivaatuse ajal ütles, et emakakael ikkagi punetav (mitte et oleks hullemaks läinud). Kahjuks minu arst selgituste andmisel eriti helde pole ja nii jäi minu jaoks palju asju segaseks.
Mis võis olla põhjus, et ta siiski nüüd otsustas kõrvetamise kasuks (kuigi kuus kuud tagasi oli nõus ootama)?
Milliseid probleeme toob kõrvetamine kaasa naisele, kes pole enne sünnitanud (just sünnitusel esinevaid)?
Kas peaksin minema igaksjuhuks veel mõne teise arsti juurde, et saada ka teine arvamus, enne kui otsustan kõrvetada lasta?
Kuna paar nädalat tagasi diagnoositi mul haigus Myasthenia gravis, mis omakorda muudab sünnituse raskemaks (tõenäoliselt), siis tahaks teha omaltpoolt kõik, et vältida muid probleeme.

Ette tänades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
emakakaela põletikku kinnitavad analüüsid ja ravi on põletikuvastane, s.t. ravi antibiootikumidega vastavalt tekitaja tundlikkusele. Emakakaela "punetus" ei tähenda alati põletikku, sagedamini on tegemist kaasasündinud emakakaela ektoopiaga ja seda ravima ei pea. Kui PAP analüüsis on rakulised muutused, siis tuleb emakakaela edasi uurida kolposkoobiga, mille abil on muutusi võimalik hinnata ja vajadusel saab võtta biopsia. Kui biopsia e. koetüki uuringul kinnitub, et tegemist on keskmise või raske astme rakumuutustega, tuleb teha konisatioon. Konisatsioonil eemaldatakse kahjustatud emakakaela osa koonusekujuliselt. Peale konisatsiooni on võimalik rasestuda ja sünnitada. Emakakaela pindmine kõrvetamine pole efektiivne.
Kahjuks on antud info põhjal raske otsustada, kas tegemist on ektoopiaga ja düsplaasiaga(rakumuutustega) või on hoopiski tegemist põletikuga. Kindlasti on vajalik Teile enne teha kolposkoopia, et otsustada, kas pakutud ravi on vajalik.