Menstruatsiooni häired ja Logest 29.09.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on küsimus tsüklihäirete kohta. Olen regulaarselt tarvitanud 3 aasta jooksul Logest tablette ja otsustasin nüüd lõpetada tablettide võtmise, kuna oma partneriga oleme selle kolme aasta jooksul kasutanud ka kondoome, st ei ole olnud kordagi kaitsmata vahekorda ja oleks mõttetu süüa tablette niisama, kui ei ole kaitsmata vahekorras. Kuid nüüd tulenevalt sellest, et katkestain tablettide võtmise ei ole mul alanud menstruatsioon ja on jäänud hiljaks juba 5 päeva, oleks pidanud hakkama 24.09(viimane menstruatsioon oli 27.08-31.08 ja eelnevalt on alanud menstruatsioon alati õigeaegselt). Lisaks sellel on mul olnud rinadedes valulikus ja pakitsus terve selle aja, millal oleksin pidanud jätkama uue tabletilehega. Kogu aega on ka pakitsusustunne emakas, nagu kohe hakkaks mentruatsioon , aga ei midagi. Kas on see tingitud nüüd sellest, et jätsin pooleli tabletikuuri? Rasedus on välistatud.
Ps! Kolme aasta eest avastati mul ka tsüst munasarjas, mida jälgiti ca 4 kuud ja see järel see kadus paar päeva enne seda kui oleks sooritatud vedeliku eemaldamine tsüstist, sellel ajal esines ka tsüklihäireid, naistearst soovitas tsükli korda saamiseks tarvitada rasestumisvastaseid tablette, et menstruatsioon hakkaks regulaarselt käima. Kas on võimalik, et mul võib esinede uuesti tsüste selle tagajärjel, et lõpetasin Logesti kasutamise?

Tervitades, Raili ( 24 a. )

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
nagu selgub kirjast, on enne pillide võtmist olnud tsüklihäireid ja seetõttu võib nüüd esimene menstruatsioon pillide katkestamise järgi tulla hilinenult. Pillide võtmise ajal tekib veritsus teatud päevade järel peale viimase pilli võtmist, s.t. pillid dikteerivad tsükli pikkuse. Sinu füsioloogiline tsükkel võib aga olla ka pikem ja kui eelnevalt on olnud tsüklihäireid, võivad nad korduda. Rindade hellus on märk sellest, et menstruatsioon algab lähipäevadel.
Pillide võtmise ajal funktsionaalseid munasarja tsüste ei teki, sest pillidega pärsitakse munasarjade töö, ovulatsioone ei teki. See aga ei tähenda, et nüüd pillidega lõpetamisel on taas tekkinud tsüst. Seega- muretsemiseks pole praegu põhjust.