ravile allumatu voolus 07.11.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 30-aastane, hea fyysiega ja tervislkke eluviise harrastav synnitamata naine. Eelmise aasta alguses pöördusin arsti poole vooluse, tugeva punetuse ja valulikkusega. Kolm nädalat ootasin testide vastuseid, peale chlamydia, ureaplasma, mykoplasma ja gonorröa analyysi negatiivset vastust diagnoositi mädane emakakaela põletik. Määrati tupekreem, kahjuks ei mäleta ravimi nime, kreemi sisestamine systla taolise vahendiga. 2 nädalat hiljem järgnes taas sarnane voolus ja siis määras dr. diflucani 2 tabl (1 nädalas). Voolusele see ei mõjunud. Pöördusin teise tohtri poole, kes tegi uuesti need neli analyysi, PAP analyysi, trihhomonase ja DNA. Tupeseen ja ureaplasma. Ureaplasma ravi oli Vibramycin. Peale seda Canifugi kapslid. Voolus tekkis paar päeva peale menstruatsiooni ikka uuesti ja uuesti. Ravi sai ka partner, kellest olen kevadel lahku läinud ja peale seda vahekorras olnud ei ole. Mitu kuud kulus menstruatsiooni taktis - et ravimit võtta, proove võtta, oodates sobivat aega peale menstruatsiooni et teste teha. Rääkisin arstile, et voolus kestab edasi, kuid palus oodata proove ja vastuseid. Proovid (ureaplasma uuesti ja seen DNA testil) tulid negatiivsed, ning paar päeva hiljem tekkis sama - kollakasroheline tupevoolus uuesti. Kohati on nõrk valupiste naba all piirkonnas ja munasarjade piirkonnas, kuid valusid ei kaeba. Canifugi olen kasutanud veel korra, kuid tulemusteta. Kuuenda kyynla kasutamise järel tuli tupest erkoranzhikat eritist, milles olid pisikesed punased täpid. Nyyd jätkub taas kollakasroheline voolus.

Probleem on kasvanud minu jaoks väga häirivaks ja ei julge ka uut suhet alustada sest ei taha ennast ega teist ebatervislikku ega piinlikku olukorda seada. Olen tõesti tegelenud (Fertilitases) raviga, kuid mitu kuud ja tuhandeid kroone (testid ja visiidid) hiljem on kahjuks voolus endiselt probleemiks. On kurb, et ei saanud selle aja jooksul probleemile jälile, sest asusin sygisest õppima välismaale ja ei saa gynekoloogi juurde tulla enne kui detsembri lõpus. Samuti on yliõpilase rahakott õhem kui siis, teenistujana.

Kas oskate suunata, mis võiks olla vooluse põhjus ja mida võiksin kontrollida? Kas võib suure seeneraviga hoopis märkamata (?) jäänud olla mõni põletik? Kas hormoonid võivad olla põhjuseks? Menstruatsioon on teismeeast saadik olnud veidi ebaregulaarne 32 ja 35 päevase tsykliga, välja arvatud neli kuud seeneravi ja uraplasma ravi, kui tsykkel kestis 28-30 päeva. Rasestumisvastaseid tablette veenilaienditele soodumuse tõttu ei kasuta.

Oleksin tänulik Teie arvamuse eest.

Lugupidamisega

M.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Tere M.!

Mõistan Teie muret ja tänan Teid pika kirja eest.

Vajaksin täpsustusi:

-kus oli eelmise aasta alguses tugev punetus ja kus piirkonnas valu?

-millise analüüsi alusel diagnoositi mädane emakakaela põletik?

-kas ravim võis olla Dalacin? (pakis 7 inserterit)

-kas Teil on olnud emaka õõne või emakakaela kanali diagnostilisi või kirurgilisi uuringuid?

-kas ka partnerit häiris Teie voolus, kas küsisite?

-milline oli raviarsti seisukoht ja selgitus?

Julgen arvata, et analüüsid olid kvaliteetsed. Tegelikult on see hea, et ei leitud vähirakke ega suguhaigusi, mis on peamisteks ebamugava vooluse tekitajateks.

Jah, võib olla mõni põletik, millele ei ole uuringut teostatud.

Ka hormonaalsed häired (ebaregulaarne m.tsükkel, pikk m.ts. 32-35 p.) võivad olla põhjuseks.

Tänapäeval pööratakse suurt tähelepanu viiruste poolt põhjustatud muutustele.

On võimalik määrata HPV (inimeses papilloomi viirust) ja tüvesid. Mõned tüved on emakakaela vähi tekkes olulised. (hind 376.-).

Soovitan Teil kindlasti pöörduda naistearstile, kirjeldada oma kaebusi, näidata kõikide uuringute tulemusi. Kuna olete sünnitamata naine, siis naistearstid muretsevad väga Teie pärast. Olen juba varem öelnud: naistearstide missiooniks on, et terve naine sünnitaks terve lapse. Selle nimel tuleb ikkagi uurida põhjust ja mitte sünnitamist lõpmata kaugele planeerida.

Teile usalduslikku suhet raviarstiga soovides,

naistearst Galina Litter.