Emakakaelahaavand 07.11.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mul avastati peale keiserlõiget emakakaelahaavand. Tahaksin teada miks selline asi tekib. Arst soovitas iga poole aasta tagant kontrolli tulla aga kas seda ravida ei saa. Kas emakakaelahaavand võib hiljem tõsisemaid probleeme põhjustada, kui siis milliseid.

Vastuse eest ette tänades.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Emakakaela haavand ehk erosioon on mitmeid liike. Norm leiuks peetakse füsioloogilist kaela erosiooni, mis esineb päljudel noortel s. o. ebaküps kaela limaskest( ei ole veel küpsenud). Selle foonil on küll põletikud kergemini tulema, lihtsalt selline kael on vastuvõtlikum. Kui analüüsid põletikule on korras ja tsütoloogia on korras, siis peabki kaela regulaarselt jälgima. Sellisel juhul soovitatakse siiski teha ka kolposkoopia kui arst vajalikuks peab, diagnoos on kindlam. Kui teil on rohke voolus, või pidevad infektsioonid või tsütoloogia pole korras, siis on mitmeid võimalusi selle raviks.

Kui erosioon on füsioloogiline ja põletikuta, siis vanusega seoses see jõuab küpsemisega järele ja kaob ise.