Mitu teemat. 06.11.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 50.a. naine. Viimane menstruatsioon oli 8.oktoobril, viimasel ajal oli tsükkel 22 päevane,kas nüüd vöib arvata,et päevad hakkavad ära jääma,vöi on veel liiga vara. Millised muutused siis üldse kehas toimuvad,meeleolu ei ole suurem asi. Mul on emakas ka mingi moodustis, olen iga paari aasta tagant ultrahelis käinud ja günekoloogi juures käies on mulle alati 2-4 nädalast rasedust diagnoositud. Samas on mul ka keskmine uriini pidamatus,st ma ei saa joosta,hüpata ega kövasti ja ootamatult köhida,oleks vist öige aeg midagi ette vötta, enne kui asi hullemaks läheb. Kas see,et mul emakas mingi moodustis on vöib ka uriinipidamatusele kaasa aidata. Räägitakse mingitest hormoonitablettidest,mida sellel perioodil vötta kui algavad üleminekuaastad,kuidas nendesse suhtuda. Ühesönaga mitu häda koos,kes aitaks.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Kui menstruatsiooni pole olnud 1 aasta, siis saab kindlalt diagnoosida menopausi ehk alanud ülemineku perioodi. Samas esimesed tunnused algavad juba mitu aastat enne seda aega. Nendeks on tsüklihäired, meeleolu muutused, sageli uriinipidamatusega seotud probleemid süvenevad. Kõik on seotud naissuguhormoonide langusega. Kindlasti soovitaks teile hormoonasendusravi, mis on soovitav teie vanuses, kuigi menopausi veel diagnoosida ei saa(menses teil on ju alles nüüd ära jäänud). Selles perioodis(preklimakteeriline periood) võib tsükkel veel tulla, kuigi regulaarsust ei pruugi enam olla. Enne hormoonasendusravi peaks tegema mitmeid uuringuid, mida korraldab naistearst. Mingi moodustis emakal on tõenäoliselt müoom, mida esineb teie vanuses igal neljandal naisel. Kui sõlm on väike ja kaebusi sellega seoses pole, siis võib ka ainult jälgida ja sageli menopausis võivad väikesed sõlmed ka kaduda ise. Kui need sõlmed on suured, siis peaks neid opereeima, kui günekoloog arvab seda. Uriinipidamatus on teie vanuses suureks probleemiks ja aastatega see kindlalt süveneb. Hormoonasendusravi aitab sellele positiivselt. Teatud vormide puhul on näidustatud ka opeatiivne ravi. Selleks on muidugi omad näidustused. Niisiis minge günekoloogile, tehke tavauuringud enne hormoonasendusravi alustamist ja siis tehke ravi. Kõike head soovides dr. Ü. Kadastik