kuntslik viljastamine 06.09.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Meie peres on väga valus mure.Mul on eelmisest abielust kolm tervet ja tublit last.(lapsed 12;9;5). 6aastat tagasi meie pere lagunes jäädavalt.
3 aastat tagasi kohtusin oma tulevase abikaasaga ja oleme juba aasta abielus olnud. 2,6 aastat tagasi hakkasime üritama,et ka meil oleks üks ühine pisike.Oleme noored(mina 29,mees 29) stressivabad, heal järjel ning väga õnnelikud.Tahaks omale ka pisikest, sest mees pole veel isa olnud.
Mure selles,et rasestumine ei õnnestu sugugi. Mind hakati ravima 2,5 aastat tagasi.On olnud spiraal ja kunagi 4 aastat tagasi korralikult väljaravitud trihomonoos.Aborte pole olnud, me ei suitseta ega tarbi liigselt alkoholi.Minul avastati vasakpoolse munajuha ummistus, tehti 2 laparaskoopiat(mõlemad ebaõnnestusid,arsti sõnul ei näe ta liidete tõttu midagi ja ei saa ka kontrollida juhade läbitavust)Kaal on ka kõrgem kui tohiks olla, kuid varem pole see rasestumist takistanud.
Ravitud on ka Serophenega(3kuuri ja tulemusteta,ovulatsioon on iga kord toimunud, seda on UH-ga kontrollitud)
Mehel on Tartus uuringud tehtud. Näitas küll kerget põletikku,kuid ei midagi hullu.See on ravitud.Menses oli küllalt reguraalne,kuid eelmisel kuul jäi 10 päeva hiljaks ja praegu hilineb juba 20 päeva kuigi stressi pole ja kaal pole ka eriti kõikunud.
Oleme kaalunud ka kuntslikku viljastumist,kuid tahaksime teada,kuidas see toimib.Kui minu vasak juha on umbes miks parem ei toimi ja kuidas siis viljastamist tehakse? Mis uuringuid on vaja teha ja kaua see aega võtab?Olen lapsega kodus, kuid mul kehtib haigekassa kindlustus lapse tõttu veel 2009 aastani.Palju see protseduur kõik kokku maksab?Kas on vaja ka saatekirja? Küsiksin oma arstilt kuid ta on mind palju aidanud ja ei tahaks tema kompetentsuses kahelda. Kas peale kuntsliku viljastamise on ka mingeid muid variante ja kui siis milliseid.Ette tänades L

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kunstliku viljastamise protseduur(IVF) sisaldab endas ettevalmistavat ravi (erineva pikkusega ravikuurid) ja sellele järgnevat munasarjast munarakkude eraldamist , munaraku viljastamist ja embrüo kasvatamist ja siirdamist emakasse. Kunstliku viljastamise protseduure tehakse Tallinnas Nova Vita Kliinikus ja Ida-Tallinna Keskhaiglas, Tartus Elite Kliinkus ja Ülikooli Naistekliinikus. Enne IVF on vaja teha hormoonanalüüsid ja suguhaiguste testid, neid kõiki saab teha näiteks naistenõuandlas. Saatekirja koos analüüside vastustega IVF-ks annab naistearst. Samuti võib otse pöörduda IVF-ga tegelevate arstide poole.
Haigekassa kindlustuse olemasolul maksab kehavälise viljastamise tsükkel ravist kuni protseduurini Nova Vita Kliinikus 3900 EEK. Ravimite keskmine maksumus on 14000 EEK. Alates 1. septembrist 2006 saavad kuni 40-aastased ravikindlustatud naised Haigekassalt taotleda kehavälise viljastamise ravimite hüvitist kuni 10 000 krooni ulatuses ühe protseduuri kohta. Kindlustatud alla 40-aastasele naisele hüvitatakse kuni kolme kehavälise viljastamise protseduuriga kaasnenud ravimitega seotud kulud.
Kuna Teil on lastetus põhjuseks munajuha(de) läbimatus ja liiteline protsess väikeses vaagnas (mis selgus laparoskoopial), siis on IVF õige valik. Soovitan kõigepealt vajalikeks analüüsideks pöörduda oma arsti poole (analüüside tulemused saab kuni 2 nädala jooksul) ja siis juba registreerida IVF-ks.