juuste väljalangemine ja tsüklihäired 05.08.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 23 aastane naine (159cm, 48kg) ja mure on seotud juustega. Probleem hakkas juba ~1,5 a tagasi, kui juukseid hakkas meeletult väljalangema (seostasin seda tol hetkel ülikooli lõpetamisega ja samuti antibeebipillide vahetamisega, millede kasutamise olen nüüdseks lõpetanud). Probleem aga ei kadunud ning sügisel 2005 läksin nahaarsti juurde. Tuli välja et rauda oli veidi vähe ning sõin 3 kuud rauatablette, peale selle määrati kaks nädalat juuste kammimist peanaha verevarustust stimuleeriva kammiga. Asi paranes tunduvalt, hakkas uusi juukseid kasvama ja kõik oli nagu korras. 2006 aasta kevadel hakkas jälle juuste väljalangemine peale, vb enam mitte nii palju kui eelmine kord, kui siiski piisavalt, et seda märgata. Ja paranenud pole asi kuni siiani. Samas on uusi juukseid väga palju juurde kasvanud. Peale antibeebipillide kasutamise lõpetamist on tsükkel väga pikk (~40-50 päeva), ja korra paar on üldse olnud kahekuune paus. Ka ennem pillide kasutamist ei olnud tsükkel paigas. Käisin kevadel ka günekoloogi juures on murega, kes tegi hormonaalsed analüüsid ja ultraheliuuringu ning ütles, et kõik on justkui korras. Samas häirib mind ennast see, et tsükkel on nii pikk ja tundub, et midagi peab ikkagi korrast ära olema. Kas tsüklihäired võivad juuste väljalangemist põhjustada? Kas oskate kuidagi nõu anda, kuidas oma probleemile lahendust saada või millise arsti poole siis lõpuks uuesti pöörduda. Ette tänades, M.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Lugupeetud küsija,
juuste väljalangust võivad põhjustada stress, toitumisprobleemid (dieedid), kaalu muutused. Sellel perioodil on abi spetsiaalsest apteegi-kosmeetikast(šampoonid, lahused) ja toidulisanditest/vitamiinidest.
Pikk tsükkel viitab munasarjade funktsiooni häirele. Otsest seost juuste väljalanguse ja tsüklihäirete vahel siiski pole. Et välja selgitada võimalikke hormonaalseid muutusi, mis võivad selle probleemi taga olla, soovitan kõigepealt pöörduda endokrinoloogi poole. Probleem võib olla seotud ka kilpnäärme funktsiooni häirega, vajalikud uuringud ja analüüsid saab teha endokrinoloogi juures.
K.Seemen