"pikad päevad" 31.10.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 36-aastane naine. Peale viimast sünnitust(4aastat tagasi) paigaldati mulle spiraal. Algul oli kõik korras, menstruatsioonid ehk olid vererohkemad kui tavaliselt, aga praeguseks on päevad veninud umbes 10 päeva pikkusteks. Vereeritus on suur teisel kuni neljandal päeval, edasi vähesel määral. Tsükkel on olnud võrdlemisi pikk alati (6/30, praegu 9/ 28). Günekoloogilised läbivaatused on näidanud, et kõik oleks nagu korras, spiraal on paigas ja põletikulisi nähtusi pole. Mingeid erilisi vaevusi pole enda juures samuti täheldanud, kerge seljavalu ehk ainult menstruatsiooni teisel päeval. Kas need "pikad päevad" võivad olla tingitud spiraalist? Ehk peaksin laskma selle eemaldada? Lugupidamisega P.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Kuigi kaasaegsed spiraalid on efektiivsed ja ohutud,ei sobi nad kõikidele patsientidele.Arvan, et ka Teil on liigne verejooks tingitud spiraalist ja mina soovitaks küll spiraal eemaldada,pealegi on spiraal emakas juba neli aastat olnud.Edasi võiks tarvitada madala hormoonisisaldusega rasestumisvastaseid tablette. Lugupidamisega,Maie Väli.