Rasestumisvastased vahendid 35 ja üle selle 06.04.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 35-aastane naine ( kaks korda sünnitanud 1992 ja 2004) ja sooviksin veel mõnda aega tarvitada rasestumisvastaseid tablette.Erinevat infot lugedes aga olen aru saanud, et alates 35-st eluaastast tablette enam eriti ei soovitatagi.Eriti teeb murelikuks, et minu vanaemal (isapoolsel) oli ka rinnavähk ja beebipillide infolehelt lugedes, on seal see tegur alati ka riskifaktorina kirjas.Plaastrid ei sobinud, kuna tekitasid tugevaid peavalusid.Prooviks nuvaringi tuperõngaid, aga viimase raseduse käigus avastati, et mul on HPV tüüp 33 ja minu arsti arvates sellisel juhul neid eriti hea ei oleks kasutada, kuna niigi risk emakakaela vähile on suurem.Sama lugu ka hormoonspiraaliga.
Pool aastat tagasi kasutasin üks aastajagu Yarina tablette, mis mulle tegelikult sobisid, aga igaks juhuks lõpetasin vanuse tõttu ära.
Sooviksingi Teie arvamust erinevate rasestumisvastaste variantide kohta?
PS.Ei suitseta ja muid terviseprobleeme siiani ei ole.
Ilusat kevadet!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere
Aitäh ilusate soovide eest!
Terve mittesuitsetav naine võib kombineeritud preparaate kasutada niikaua kui vajalik ( ka kuni menopausini kui vaja). Kui Teil esineb kõrge onkogeense riskiga HPV tüvi aga emakakaelal muutusi ei ole, tuleks kasutades pille teha emakakaela tsütoloogilisi analüüse tavapäraselt sagedamini (1 kord aastas). Pillide kasutamise vastunäidustust ei ole, risk hakkab tõusma alles siis kui olete ksautanud pille järjest üle 5-10 aasta. Samas tõstab emakakaela vähi riski ka sage raseduse katkestamine, genitaalherpes, klamüüdia jne. Hormoonspiraal ei mõjuta HPV-st tingitud emakakaela muutusi. Kasutades pille tõuseb veidi rinnavähi risk, kuid rinnavähi riski tõstab ka hiline esmassünnitus, varane menarche ja hiline menopaus , ülekaalulisus jne. Alati tuleb kaaluda ,kas soovimatu raseduse katkestamisega kaasnev risk on suurem või väiksem riskist kasutades kombineeritud pille. Nende väheste andmete juures, mis olete andnud tundub, et võiksite soovi korral pille kasutada. Võite soovi korral kasutada nii Nuvaringi kui Yarinat kui Mirenat (hormoonspirali).
Edu Teile soovides Aire Sekavin