väga valusad rinnad 26.01.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,minu mure selline:
Tarvitan rasest.vastaseid tablette juba ca 7 kuni 8 aastat,aga mõned aastad tagasi jäid mul rinnad väga valusaks,valu kadus ainult sellel ajal kui hakkasid päevad.Vahetasin isegi tablette mitmel korral ja aitas algul,a nii umbes poole aasta pärast asi jälle kordus.Pikka aega tarvitasin Novinettet ja siis läksin üle Mirelle peale.Umbes aasta või natuke rohkem tagasi käisin selle pärast ka rindade ultrahelis,aga arst ütles et kõik on korras.Nüüd juba 2 kuud ma enam rasest.vastaseid tablette üldse ei võta,lootsin et ehk läheb asi siis normaalseks,aga ei.Ütleme siis nii ,et see nädal kui mul on päevad on väga hea olla,sest valu kaob täiesti,ja ülejäänud aja kuust on väga piinarikas elada, sporti ma teha ei saa,kuigi väga tahaks,sest jooksmine ja vähegi aktiivsem sport on täiesti vastunäidustatud.Magada on ka suht raske,rinnad mul D korv,nii kui ennast keeran ,on jälle valus,sest rinnad liiguvad.Olen 25 aastane ja lapsi mul veel ei ole.Pidasin seda alati rasest. vastaste tablettide süüks,aga enam mitte.Mõni aasta tagasi oli asi alles täiesti normaalne,nii nagu ikka enne päevi olid rinnad ainult natuke valulikud,aga nüüd ma lausa ootan millal päevad hakkavad,sest siis on hea kerge olla.
Kas asi võib olla väga tõsine või on lihtsalt see nö mu rindade omapära või peaksin hoopis lapse saama,nagu mulle kunagi üks naistekabineti õde ütles,või võib seda kuidagi põhjustada kehakaalu tõus,viimase paari aastaga olen juurde võtnud nii umbes 15 kuni 20 kilo.Loodan väga teie arvamuse peale,kuna viibin ise praegu välismaal ja ei ole siin kordagi arstil käinud,ega ole ka kursis siinse süsteemiga.Naistearsti vastuvõtul käin eestis,a niipea ei ole kavas veel tulla.
Aitähh!!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Suure tõenäosusega on Teil tegemist premenstruaalse sündroomiga,kus on ülekaalus rindade hellus.Siin mängib suurt rolli elektrolüütide ja vedeliku tasakaal ja kehakaalu tõus.Soovitan piirata vedeliku tarbimist ja vähendada NaCl sisaldust toidus.Võiks tarvitada ka kaaliumi säästvaid diureetikume ( spirix).Kaheaastane kuningakepiõli koos E-vitamiiniga 1 kapsel päevas on ka mõnedele patsientidele suurt kergendust toonud.Kuna viibite välismaal,siis on igas apteegis käsimüügi osakonnas Agnucaston e.mungapipar,mida tuleks sisse võtta 1 tablett päevas kahe kuu jooksul.Soovitav oleks ka piirata söödava toidu hulka kehakaalu redutseerimiseks. Edu soovides,Maie Väli