voolus ja menstruatsioon 11.01.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
pöördun murega, oskate ehk aidata. Olen 26 aastane, 6 a.tagasi sünnitanud naine, menstruaaltsükkel ebakorrapärane. Umbes aasta tagasi tekkisid kaebused voolusega (väga happiline, vahest kollakas-pruunikas ning väikeste klimpidena, vahest valkjas), tekkis ka seen. Tihti teravad valud alakõhus. Sain vaginoosi ja seene ravi. Peale vagisani kasutamist muutus aga tupe ph veelgi happelisemaks ja ebameeldiv lõhn ei kadunud. Arsti sõnul analüüsid korras, aga voolus on endiselt, veidi vähem, kuid samade tunnustega (häiriv, happeline lõhn jm.). Paari kuu eest hakkas muutuma ka menstruatsiooni iseloom, vere värvus. Päevade lõpp venis pikemaks, vere värvus muutus pruunikamaks ning veri eraldus suurte klimpidena. Veidi üle kuu aega tagasi lasin endale panna spiraali. Esimene menstruatsioon oli ok, kuid nüüd on päevad mitu päeva edasi lükkunud ning pruun voolus kestab u. 4. päeva. Samuti on valud alakõhus.
Kas on tegu normaalsete muutustega või on siin miskit patoloogilist?
Kas peaksin minema uuesti kontrolli? Kas on normaalne, et peale spiraali panekut esineb pruuni voolust ning menstruaaltsükkel muutub veelgi ebakorrapärasemaks? Milline on normaalne tupe ph?

Ette tänades
Murest Murtud

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere
Normaalne tupe pH on 4- 4,5. Kas olete teinud ka analüüsid teistele põletikulistele haigustele (klamüüdia, gonorrhoea jne)? Kui kõik analüüsid olid korras võib olla tegemist ka liigse piimhappe sisaldusega tupes. Sellele võib viidata ka kaebuste süvenemine Vagisani järgselt. Võiksite proovida teha ühekordselt tupe loputust nõrga sooda lahusega (1 tl söögisoodat 1 klaasi veele). See võib Teie kaebusi vähendada.
Emakasisese vahendiga (eriti Cu ESV) võib kaasneda määriv veritsus enne mensest ja valud alakõhus menstruatsiooni ajal. ESV ei muuda aga tsüklit ebaregulaarseks.
Soovitan ikkagi uuesti pöörduda naistearsti poole, et selgitada eelkõige kõhuvalude põhjus. Soovitan teha ka ultraheli uuringu, et kinnitada ESV õiget paiknemist ja välistadaa munasarja tsüstid, emakaõõne polüübid jms.
Ilusat talveaega soovides Aire Sekavin