naise üleminekueaga seotud probleemid 01.12.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Ema(49) käis Pärnus arsti juures ja leiti kasvaja emakakaelas,emakas mädakolded,ebaühtlased seinad ja liiteid täis. Öeldi ,et tehahakse opretsioon. Saadeti Tallinnasse Hiiule konsiiliumi ette,kus otsustati teha keemia-ja kiiritusravi. Operatsiooni otsustati mitte teha,kuna kasvaja asub emakakaelas mingi võlvi taga.Mina aga tahan teada,kas on võimalus eemaldada emakakael koos emakaga ja kas see mingi võlv on seal sees.Ema ise seal küsimiusi esitada ei julgenud. Pärnus öeldi operatsioon, Tallinnas kiiritus-keemiaravi, mure on suur ja tahaks rohkem informatsiooni, aga ei oska kuhugi pöörduda.Tean, et seda otsustab konsiilium, aga tahaks rohkem vastuseid, kuhu pöörduda. Onkoloogiast reaalne info puudub Eestis.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Kõige täpsemalt saate informatsiooni siiski ema raviplaani koostanud onkoloogi käest. Arvatavalt on tegemist kaugelearenenud emakakaela vähiga, mis on kasvanud läbi emakakaela ümbritsevatesse kudedesse (tupe tagumisse võlvi). Sellise kasvaja ravi ongi keemia ja kiiritusravi. Keemia ja kiiritusravi võib muuta vähi kollet selliseks, et võib olla võimalik edaspidi operatiivne ravi. Operatsiooni korral eemaldataksegi võimalusel kõik vähist haaratud koed.
Pöörduge kindlasti ema raviarsti poole ja esitage julgelt küsimusi. Kui Teil ei ole võimalik Tallinnasse emaga kaasa minna, helistage raviarstile.
Jõudu Teile kõigile soovides Aire Sekavin