seen 22.11.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen juba päris mitmed aastad hädas seenhaigusega. Tean, et seene oluliseks tekke põhjuseks on organismi nõrgenenud immuunsus. Sooviks teada kas on üldse võimalik kindlaks teha, millest on tingitud, et organismi immuunsus on nõrgenenud? Kas vereproovi kaudu on võimalik tuvastada milline aine või vitamiin minu organismis on puudu ja kas seda teeb perearst või günekoloog? Olen lugenud, et tehakse ka süsteemset ravi. Milles see väljendub ja kui kaua seda järjest tehakse?
Olen täielikus ahastuses ja ei suuda enam üle iga kahe kuu günekoloogi juures käia. Olen saanud igasugust ravi, nii tablette kui ka kuulikesi. Mul on kindel partner, kellega olen vahekorras kondoomiga, kuna ei julge teistmoodi.
Loodan, et teie vastus aitab mind.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Süsteemne ravi tähendab suukaudset tablettravi. Ravi kestus võib olla küllalt pikk, vajadusel ka 6 kuud. Kui põete korduvalt seenpõletikke, tuleks ravi teha kindlasti koos partneriga. Soovitan määrata ka seene tundlikkuse ravimitele (st. millisele ravimile on Teie pisik kõige rohkem tundlik). Ärge kasutage pesemiseks seepi. Proovige vältida tampoone. Võiksite osta ka apteegist piimhappekepikesi sisaldavat preparaati (näit Lacto 7, Gefilus)
Immuunsüsteemi nõrgenemist uurib eelkõige perearst, kes siis vajadusel suunab Teid edasi.
Ilusat algavat Jõuluaega soovides Aire Sekavin